کدخبر: ۱۰۰۴۰۳ لینک کوتاه

معاون سازمان امور مالیاتی داد

معافیت مالیاتی درآمد تا ۱۲ میلیون تومان به شرط نصب صندوق فروش

معاون سازمان امور مالیاتی کشور از معافیت مالیاتی درآمد تا ۱۲ میلیون تومانی قانون به شرط نصب صندوق مکانیزه فروش تا ۳۱ خرداد مهلت قانونی خبر داد و گفت: جاعلان کد اقتصادی تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از فارس، علیرضا طاری‌بخش، با اشاره به لزوم نصب و به‌کارگیری صندوق مکانیزه فروش برای سال جاری اظهار داشت: متقاضیانی که در سال جاری فراخوان شده و ثبت‌نام کردند که البته این موضوع کتباً نیز به اتحادیه‌ها ابلاغ شده، تا 31 خردادماه سال جاری مهلت دارند، نصب و به‌کارگیری این صندوق‌ها را در واحد صنفی خود به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند.
او تاکید کرد: این تاریخ به هیچ‌وجه قابل تمدید نیست و در صورتی که متقاضیان تا این مهلت قانونی وضعیت خود را اعلام نکنند، مشمول معافیت قانون نخواهند شد.
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه افراد متقاضی در صورت نصب و به‌کارگیری صندوق‌های مکانیزه فروش تا مهلت قانونی، مشمول معافیت قانونی خواهند شد، تصریح کرد: این افراد می‌توانند از معافیت سالانه مالیات بر درآمد که برای سال جاری تا 12 میلیون تومان است، بهره‌مند شوند.
به گفته طاری‌بخش بسیاری از متقاضیان دارای صندوق‌های مکانیزه بوده، اما آن را به سازمان امور مالیاتی اعلام نمی‌کنند که محرومیت جدی از معافیت‌های قانونی برای این افراد در نظر گرفته خواهد شد.
او تاکید کرد: افرادی که در سال 1392 نیز این صندوق‌ها را نصب کرده باشند، می‌توانند از معافیت مربوطه استفاده کنند.
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی در مورد کدفروشی و جاعلان فاکتورهای مالیات بر ارزش افزوده نیز اظهار داشت: قطعاً سازمان نسبت به این‌گونه اعمال اقدام حقوقی خواهد کرد و در بودجه سال 1392 نیز حکمی برای فاکتورهای غیرواقعی در نظر گرفته شده است و افرادی که به دولت بدهکار مالیاتی باشند، به سازمان ثبت شرکت‌ها اعلام خواهد شد و از خدمات ثبتی محروم می‌شوند.
به گزارش فارس مشمولان فراخوان شده برای نصب و به‌کارگیری صندوق مکانیزه فروش شامل:
1- فروشندگان لوازم یدکی خودروهای سبک و سنگین و ماشین‌آلات راه‌سازی، کشاورزی و ساختمانی (نمایندگی، عمده و خرده‌فروش)
2- صاحبان تعمیرگاه‌های مجاز خودرو و انواع وسایط نقلیه سنگین و ماشین‌آلات راه‌سازی، کشاورزی و ساختمانی
3- فروشندگان تجهیزات و تاسیسات حرارتی و برودتی، شوفاژ و تهویه مطبوع و لوازم مربوط (نمایندگی، عمده و خرده‌فروش)
4- فروشندگان لوازم بهداشتی ساختمان (نمایندگی، عمده و خرده‌فروش)
5- فروشندگان تزئینات ساختمان (موکت، کفپوش، انواع پرده، کاغذدیواری، شومینه و کارهای تزیینی چوبی و فلزی)، (نمایندگی، عمده و خرده‌فروش)
6- فروشندگان انواع تلفن (ثابت و بی‌سیم)، همراه و تجهیزات جانبی آن (نمایندگی، عمده و خرده‌فروش)
7- تولیدکنندگان و فروشندگان مبل، مصنوعات چوبی و فلزی و غیرفلزی اعم از اداری و خانگی (نمایندگی، عمده و خرده‌فروش)
8- فروشندگان فرش ماشینی، تابلو فرش، موکت و قالیچه ماشینی (نمایندگی، عمده و خرده‌فروش)
9- فروشندگان لوازم‌آرایشی و بهداشتی (نمایندگی، عمده و خرده‌فروش)
10- فروشندگان لوازم طبی بیمارستانی، آزمایشگاهی و دندان‌پزشکی و دندان‌سازی و انواع لوازم و تجهیزات پزشکی (نمایندگی، عمده و خرده‌فروش)
هستند که از ابتدای سال 1393 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (مکانیزه فروشگاهی) یا رایانه دارای سیستم نرم‌افزار فروشگاهی و صدور الکترونیکی صورتحساب فروش (فاکتور) مطابق نمونه اعلام شده در دستورالعمل موضوع مواد 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده و 169 قانون مالیات‌های مستقیم هستند.
مودیان مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (مکانیزه فروش) یا رایانه دارای سیستم نرم‌افزار فروشگاهی، در صورت عدم استفاده از سامانه‌های مذکور از معافیت مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط محروم خواهند شد.
در ضمن هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی دستگاه سامانه صندوق فروش (مکانیزه فروشگاهی) یا رایانه توسط صاحبان مشاغل مذکور (اعم از سخت‌افزار و نرم‌افزار)، از درآمد مشمول مالیات مودیان مزبور در اولین سال استفاده قابل کسر خواهد بود.
معیار شناسایی صاحبان مشاغل فوق‌الذکر، جواز کسب فعالیت صادره توسط مراجع ذی‌صلاح ذکر شده است. بدیهی است در صورت نداشتن جواز کسب، نوع فعالیت مندرج در پرونده‌های مالیاتی آنان ملاک عمل خواهد بود.
این اطلاعیه به منزله ابلاغ به کلیه اتحادیه‌های صنفی ذی‌ربط و صاحبان مشاغل فوق‌الذکر و ادارات امور مالیاتی سراسر کشور محسوب می‌شود.