کدخبر: ۱۰۰۴۰۴ لینک کوتاه

هیچ جای دنیا از ترکیبات پتروشیمی به عنوان سوخت استفاده نمی کنند

یوسف رشیدی، سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نه تنها در تهران و اراک و قم، بلکه باید در تمام کشور استفاده از حلال های صنعتی در چرخه اختلاط با بنزین متوقف شود. در دنیا اگر جست وجو کنید، کسی از این مواد به عنوان بنزین استفاده نمی کند.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از تجارت فردا، یوسف رشیدی، سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محصولی که واحدهای پتروشیمی تولید می‌کنند،‌ بنزن و تولوئن و زایلین است. این ترکیبات به لحاظ عدد اکتان، بالاتر از بنزین هستند. ولی مشکل اصلی آنها سرطان‌زا بودن‌شان است.
به گفته او سازمان حفاظت محیط زیست و بخش‌های دیگر خواستار این هستند که استفاده از حلال‌های صنعتی در چرخه اختلاط با بنزین متوقف شود. معمولاً آلاینده اصلی که موجب تغییر وضعیت هوای تهران می‌شود، ذرات معلق کمتر از 5/2 میکرون است. در واقع تعداد روزهای پاک، سالم و... معمولاً تابعی از این شاخص است. بنزن یا مواد دیگر چه تاثیری روی این ذرات معلق دارند؟
این معاون سازمان محیط زیست هشدار داد: بنزن استاندارد ساعتی و روزانه ندارد، بلکه استاندارد آن سالیانه است. به صورت کلاسیک شش آلاینده از جمله ذرات معلق باید اندازه‌گیری شود. اگر خودروها گازسوز شود، بسیار از بنزین‌سوز بهتر است. در میان خودروهای بنزین‌سوز، استفاده از سوخت استاندارد، به مراتب بهتر از این است که سوخت دارای ترکیبات آروماتیک با اکتان بالا و ترکیبات حلقوی با میل بالای ترکیب در اتمسفر استفاده شود.
به گفته او درصد بالای بنزن در بنزین علاوه بر اینکه به صورت مستقیم خطرناک و عامل سرطان است، موجب می‌شود مقدار ذرات معلق کمتر از 5/2 میکرون هم افزایش یابد و هر جا تبخیر داشته باشیم، چه از پمپ بنزین و چه از باک خودرو، باعث می‌شود رشد سرطان در کشور زیاد شود. رشیدی افزود: در دنیا اگر جست‌وجو کنید، کسی از این مواد به عنوان بنزین استفاده نمی‌کند.