کدخبر: ۱۰۰۴۱۰ لینک کوتاه

روحانی سه شنبه به چین می رود

رئیس جمهور فردا صبح برای شرکت در چهارمین نشست سران کنفرانس تعامل و اقدامات جهت اعتمادسازی در آسیا (سیکا) به شانگهای چین سفر می کند.

به گزارش اقتصاد روز و به نقل از ایسنا، انجام دیدارهای دوجانبه در حاشیه اجلاس و همچنین برگزاری نشست مطبوعاتی از جمله برنامه‌هایی است که به احتمال زیاد در این سفر دوروزه مورد توجه قرار خواهد گرفت.
ایده تشکیل «سازمان سیکا» یا کنفرانس تعامل و اقدامات، تدابیر و راه‌های دستیابی به اعتمادسازی در آسیا در سال 1392 و به ابتکار سلطان نظربایف، رئیس‌جمهور قزاقستان مطرح و در سال 1996 رسماً تشکیل شد.
اولین و دومین اجلاس سران سیکا در سال‌های 2002 و 2006 در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان برگزار شد و اجلاس سوم هم در استانبول ترکیه در سال 2002 برگزار شد.
نشست سران سیکا هر چهار سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.
در حال حاضر این اجلاس 22 عضو دارد و در برگیرنده 12 عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین‌المللی و تعدادی از کشورها از جمله سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه عرب و کشورهایی چون مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوکراین، آمریکا و... است.
از جمله کشورهایی که عضو این سازمان هستند می‌توان به ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان، تایلند، ترکیه و ... اشاره کرد.