کدخبر: ۱۰۰۴۱۴ لینک کوتاه

یک عضو کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

وزارت خارجه حق پرداخت غرامت به انگلیس را ندارد

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این مطلب که ما برای کارهای بیهوده بودجه ای در اختیار دولت قرار نمی دهیم، گفت: وزارت خارجه حق پرداخت غرامت به انگلیس را ندارد.

محمد صالح‌جوکار در گفت‌و‌گو با اقتصاد روز با انتقاد از اظهارات مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه که گفته بود «آماده پرداخت غرامت به انگلیسی‌ها هستیم»، اظهار داشت: لندن اگر خواهان پرداخت غرامت از تهران است باید آن را از مراجع ذی‌صلاح پیگیری کند، دستگاه سیاست خارجی کشور مدخلیتی در این موضوع ندارد.
او با طرح این موضوع که مجلس اجازه پرداخت غرامت را به دولت نمی‌دهد، افزود: وقتی ردیف بودجه‌ای برای این اقدام در نظر گرفته نشده است وزارت امورخارجه از کجا منابع مالی آن را تامین می‌کند.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: علاوه بر این حتی در صورت وجود منابع مالی، دلیل انجام این اقدام روشن نیست. چرا ما باید به کشوری که ظلم‌های فراوانی را در حق مردم و کشور ما رو داشته است غرامت بپردازیم.
او تاکید کرد: ما مدارک را داریم که انگلیسی‌ها در طول جنگ‌های اول و دوم جهانی با به وجود آوردن فضای قحطی خودساخته موجب مرگ و میر 9 میلیون ایرانی را فراهم آورده‌اند.
جوکار ادامه داد: این کشور در حال حاضر نیز با اعمال تحریم‌های غیرمنصفانه علیه اقتصاد ما پرونده سیاه خود را رنگین‌تر کرده است.
او متذکر شد: با توجه به مواضع غیرمغرضانه انگلیسی‌ها علیه ایران ما دلیل اظهارات برخی از مقامات وزارت امورخارجه را که حرف از پرداخت غرامت به انگلیسی‌ها می‌زنند را متوجه نمی‌شویم.
لازم به ذکر است، مجید تخت روانچی در گفت‌و‌گو با روزنامه گاردین آورده بود: ایران آماده است تا به عنوان بخشی از یک توافق کلی برای بازگرداندن روابط دیپماتیک میان ایران و انگلیس در مورد پرداخت غرامت به این کشور به خاطر حمله به سفارت آن در تهران در سال 2011 مذاکره کند، اما به طور رسمی از انگلیس عذرخواهی نخواهد کرد.