کدخبر: ۱۰۰۴۳۴ لینک کوتاه

شاخص بورس بازهم منفی شد

بازگشت شاخص به نیمه کانال ۷۶ هزار واحدی

رونق در معاملات گروه های خودرویی، پالایشی و ساختمانی که روز گذشته باعث مثبت شدن شاخص بورس شده بود اما این درخشش یک روز بیشتر دوام نداشت و در معاملات روز جاری جو منفی بازهم بر تالار شیشه ای بورس حاکم شد. به طوری که شاخص کل با ریزش ۴۵۸ واحدی به نیمه کانال ۷۶ هزار واحد عقب نشینی کرد.

به گزارش اقتصاد روز، جو مبهم و ریزش قیمت بزرگان بورسی باعث شد تا روز دوشنبه بازهم شاخص بر مدار منفی بچرخد. بدین ترتیب شرکت‌های خلیج‌فارس، نفت و گاز پارسیان، مپنا، غدیر، پتروشیمی شازند، فولاد مبارکه، سایپا، سرمایه‌گذاری خوارزمی، توسعه معادن و فلزات و مخابراتی ایران بیشترین تاثیر در منفی شدن شاخص و بازگشت به نیمه کانال 76 هزار واحدی داشتند.
بر این اساس در بازار امروز بیش از یک میلیارد سهم به ارزش 287 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه تا سطح 367 هزار میلیارد تومان نزول کرد.
در شروع معاملات روز دوشنبه شاهد بودیم که شاخص کل بورس تهران به لطف رونق معاملات در گروه خودرویی و همچنین اوضاع مناسب در گروه پالایشی بار دیگر در مدار صعود قرار گرفت و اما پس از دقایقی تحت فشار نمادهای بزرگ پتروشیمی به ویژه «فارس» به محدوده منفی بازگشت. در ادامه بسیاری از نمادهای خودروسازی نیز به درصدهای منفی وارد شدند و اوضاع معاملات در دیگر گروه‌ها همچون بانکی، فلزی و ساختمانی و حتی پالایشی نیز نسبت به ابتدای روز رو به افول گذاشت.
در بازار روز دوشنبه صف خرید سنگین برای هلدینگ خلیج‌فارس تشکیل شد تا جایی که این نماگر تاثیر 250 واحدی روی افت شاخص بورس گذاشت و در حالی که با صف فروش پرحجم روبه‌رو بود، به منظور بررسی اطلاعات بیشتر متوقف شد. البته به گفته مدیر امور مالی هلدینگ خلیج‌فارس توقف این نماد به علت درخواست این شرکت از سازمان بورس برای توقف آن بوده است. با این حال گزارش شفاف‌سازی فارس تا هفته آینده به سازمان بورس ارسال خواهد شد.
به هر شکل در معاملات امروز شرکت‌های ایران ترانسفو، سیمان فارس، رادیاتور و لیزینگ رایان سایپا از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شده و هلدینگ خلیج‌فارس، بهنوش، نیرو ترانس و معادن بافق بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.