کدخبر: ۱۰۰۴۴۹ لینک کوتاه

در مجلس تصویب شد

پیوستن ایران به بانک اطلاعاتی قاچاق گمرکی اکو

با تصویب نمایندگان مجلس ایران هم به اقدام به ایجاد و راه اندازی بانک اطلاعاتی سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) در خصوص قاچاق و تخلفات گمرکی خواهد کرد تا با تبادل الکترونیکی، مبارزه با قاچاق کالا بین کشورهای عضو این سازمان صورت بگیرد.

به گزارش اقتصاد روز از صحن علنی مجلس، لایحه موافقتنامه ایجاد و راه‌اندازی بانک اطلاعاتی سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) در خصوص قاچاق و تخلفات گمرکی معتقد به همکاری‌های منطقه‌ای تصویب شد.
غلامرضا کاتب به عنوان موافق این لایحه، در مورد ضرورت پیوستن به این بخش گفت: با توجه به تخلفات گمرکی که وجود دارد، لازم است با تصویب این لایحه کشور از این چالش‌ها نجات یابد و اگر بانک اطلاعات خوبی در این زمینه وجود نداشته باشد، کنترل آن بسیار سخت و سنگین خواهد بود.
او افزود: از طرفی هم لازم است برای ایجاد هماهنگی بین کشورهای اکو، منافع مشترک ایجاد کنیم؛ زیرا این مهم به نفع اقتصاد ایران خواهد بود.
داوود محمدی هم در موافقت با لایحه یاد شده گفت: با توجه به شرایط منطقه‌ای و اهمیت تبادل الکترونیکی جهت مبارزه با قاچاق کالا، بهتر است بین کشورهای عضو این تعامل ایجاد شود. چون این لایحه درصدد مبارزه با مفاسد اقتصادی است.
به گفته او در این لایحه عنوان شده اگر کشوری تمایل به خروج از عضویت داشت، می‌تواند 60 روز قبل کناره‌گیری خود را اعلام کند و ایران هم اگر بعد از مدتی متوجه کمترین آسیب به کشور شدیم می‌توانیم از این موافقت‌نامه خارج شویم.