کدخبر: ۱۰۰۴۵۳ لینک کوتاه

مهلت استفاده از بودجه عمرانی ۹۲ تصویب نشد

مجلس نه به دو فوریت طرح مهلت دهی به دولت برای جذب بودجه های عمرانی رای داد و نه به یک فوریت آن. بر این اساس دولت تا پایان تیرماه فرصت دارد تا بودجه عمرانی سال ۹۲ را جذب کند.

به گزارش اقتصاد روز از صحن علنی مجلس، نمایندگان به فوریت طرحی که پیشنهادش تمدید مهلت استفاده از بودجه عمرانی سال 1392 بود، رای ندادند.
طراحان عنوان می‌کردند چون بودجه سال 1392 به دلیل تاخیر در ارائه بودجه از سوی دولت قبل، با تاخیر اجرایی شد و دولت در اسفندماه تنها توانست 10 هزار میلیارد تومان دیگر را تخصیص دهد؛ با این احتساب از 22 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی هشت هزار میلیارد تومان الباقی آن که تاکنون تخصیص نشده است، به دولت مهلت داده شود تا پایان شهریور این بودجه را جذب کند.
غلامرضا تاج‌گردون در مخالفت با این دو فوریت گفت: «در سال 1392 همین طرح تصویب شد و اینجانب به عنوان عضو کمیسیون بودجه به نمایندگان گفتم که این طرح‌ها که از سر دلسوزی است، سبب انحراف بودجه می‌شود. به گزارش‌های تفریغ بودجه نگاه کنید، این تمدیدهای زمانی برای مصرف بودجه، فرصت تخلف ایجاد می‌کند و هر دولتی دوست دارد دستش باز باشد برای پول خرج کردن.»
او افزود: هشت هزار میلیارد تومان در برابر 60 هزار میلیارد تومان مطالبات پیمانکارها رقم کمی است یعنی وزارتخانه‌ها نمی‌توانند در این یک ماه از این رقم هشت هزار میلیاردتومانی مطالبات خود را پرداخت کنند.
او از نمایندگان خواست: رعایت انضباط کنیم و نگذاریم که کار غیر قانونی در دولت عرف شود. فرقی نمی‌کند که این دولت باشد یا یک دولت دیگر. اگر شما به دولت مهلت دهید، نمی‌توانیم در شهریورماه از دولت گزارش خرج کرد بودجه 92 را بخواهیم و به همین منوال ارائه بودجه 94 به تاخیر می‌افتد.
او گفت: به خاطر صیانت از قانونی که خودمان تصویب کردیم به این قانون رای مثبت ندهید.
جعفرزاده هم به عنوان مخالف دیگر گفت: این مجلس که نباید قانون تصویب کند و خودش دورش بزند. شما فکر کنید افرادی که بیرون مجلس هستند در مورد مجلس تابع قانون چه قضاوتی می‌کنند؟
در نهایت مجلس هم به دو فوریت و هم به یک فوریت این طرح رای نداد. بر این اساس دولت تا پایان تیرماه فرصت دارد تا بودجه عمرانی سال 1392 را جذب کند.