کدخبر: ۱۰۰۴۵۸ لینک کوتاه

تهاتر ۳۰میلیاردی با چین در راه است

پس از انتشار خبر مذاکرات ایران و روسیه برای انعقاد قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری مبادله نفت در برابرا کالا این بار پای چینی ها هم برای گفت و گو نسبت به تهاتری۳۰میلیاردی با تهران به میان آمده است.

به گزارش اقتصاد روز پس از تلاش روس‌ها نسبت به انعقاد قراردادی 20‌میلیاردی با تهران نسبت به مبادله نفت در برابر کالا، این بار نوبت چینی‌هاست که برای جلوگیری از کاهش مراودات اقتصادی با ایران پس از انعقاد تفاهم‌نامه ژنو درخواست تهاتر 30‌میلیاردی با تهران را مطرح کنند.
براساس این گزارش درخواست تهران برای ارائه نفت در برابر کالا، برخورداری از کالاهای سرمایه‌ای چینی‌ها است؛ مذاکره‌کنندگان ایرانی که کمتر از یک ماه دیگر گفت‌وگوهای رسمی خود را با طرف چینی آغاز می‌کنند به وضوح گفته‌اند که تمایلی برای داد و ستد با کالاهای مصرفی چینی ندارند.
لازم به ذکر است که مجموع مبادلات تجاری ایران و چین در حال حاضر بالغ بر 2013، 43 میلیارد است که با انعقاد قرارداد تهاتری تهران و پکن این میزان به 60 میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند. از مجموع مبادلات تجاری دو کشور، 54 درصد سهم صادرات ماست که به نفت و گاز و میعانات نفتی، پتروشیمی، صنایع‌دستی و دیگر کالاها اختصاص دارد و 46 درصد نیز سهم چینی‌هاست که عموماً کالاهای مصرفی است.