کدخبر: ۱۰۰۴۶۶ لینک کوتاه

مشکل صنعت گل و گیاه با برگزاری نمایشگاه برطرف نمی شود

توسعه صنعت گل و گیاه نیاز به حمایت های دولت از طریق تامین تسهیلات و اصلاح روابط تجاری دارد.

محسن احمد‌مخبری، عضو هیات‌مدیره اتحادیه گل و گیاه و از صادرکنندگان آن، به اقتصاد روز گفت: در حال حاضر بازارهای هدف ما کشورهای منطقه و خلیج فارس هستند. در حالی که ما می‌توانیم با توجه به تنوع فصلی که داریم محصولات خود را به اروپا نیز صادر کنیم.
او با اشاره به برگزاری نمایشگاه گل و گیاه افزود: ما برای ارتقای صنعت گل و گیاه نیاز به حمایت‌های دولت از طریق تامین تسهیلات و اصلاح روابط تجاری داریم و نمی‌توان به برگزاری نمایشگاه گل اکتفا کرد؛ چون آن فقط راهی برای ارتباط با سایر تولیدکنندگان در داخل و خارج از کشور است.
البته از دید این تولیدکنندگان بزرگ گل و گیاه، در سال‌های اخیر برگزاری نمایشگاه گل و گیاه بازار مصرف این محصول را در داخل نسبت به گذشته رونق بخشیده است. از سوی منجر به افزایش رقابت بین تولیدکنندگان داخلی و بهبود کیفیت آن شده است.
او افزود: در سال‌های اخیر واریته‌های جدیدی وارد شدند؛ اما هنوز در زمینه توسعه و بهبود کیفیت به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم.
مخبری اظهار کرد: اگرچه برگزاری نمایشگاه‌ها به شناسایی و گسترش بازارهای هدف کمک می‌کند؛ اما عدم توسعه حمل و نقل صادرات این محصول را با مشکل مواجه می‌کند.
گفتنی است در حال حاضر در بازار گل، هر شاخه گل رز ممتاز حدود چهار هزار، مریم سه هزار و انواع میخک حدود ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود؛ ولی در بازار مصرف این گل‌ها حداقل با ۳۰ درصد افزایش قیمت روبه‌رو می‌شود.