کدخبر: ۱۰۰۴۸۲ لینک کوتاه

فرشاد مومنی در نشست «فساد اقتصادی، عوامل ایجاد و راه های مقابله» عنوان کرد

بالاترین سطح از پاکدامنی و سلامت در ۱۰ سال ابتدایی انقلاب

فرشاد مؤمنی در نشست «فساد اقتصادی، عوامل ایجاد و راه های مقابله» با اشاره به اینکه فساد را باید بیش از هر مقوله ای، نوعی عارضه ناشی از ضعف بنیادی دولت به حساب آورد اظهار کرد: اگر این مساله به درستی شناخته شود، نشان می دهد که عقب ماندگی دولت ها در زمینه ممانعت از فساد به پاسخگو نبودن آنها مربوط می شود.

به گزارش اقتصاد روز، فرشاد مومنی با بیان اینکه اقتصاد سیاسی ایران در 10 سال ابتدایی پس از انقلاب بالاترین سطح سلامت و پاکدامنی را داشته است، عنوان کرد: این مورد پیش از اینکه تابع روحیه افراد باشد به نوآوری‌های نهادی مربوط می‌شود و اینکه فساد پس از جنگ به شدت افزایش یافت به دلیل از بین رفتن همین نهادسازی بدیع بود.
مومنی در ادامه با اشاره به چرایی ایجاد فساد در کشور، پنج منشاء عمده‌ای که بالاترین سطح قدرت توضیح دارند را بیان کرد و ادامه داد: سیاست‌های اقتصادی نادرست، چارچوب حقوقی و دستگاه‌های قضایی، نظارت بیش از حد یا غلط، کمبود تخصص و کمبود آزادی‌های مدنی مهم‌ترین عوامل در شکل‌گیری فساد هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با تاکید بر اینکه در گسترش فساد مالی ایران سیاست‌های اقتصادی نادرست مهم‌ترین عامل به حساب می‌آید، گفت: در عین حال از بین تمامی سیاست‌های اقتصادی نادرستی که اجرا شده است بالاترین اثرگذاری بر فساد مالی، رویه‌های شوک‌درمانی به خصوص شوک قیمت متغیرهای کلیدی داشته است.
این منتقد سیاست‌های اقتصادی دولت از منظر نهادی عدم شفافیت آمار و اطلاعات، همچنین فرآیند تصمیم‌گیری و تخصیص منابع را دلیل عمده گسترش فساد می‌داند.
مومنی در ادامه گفت: در کلی‌ترین سطح، راهکار بنیادی برای برون‌رفت از فساد سازمان‌یافته، آرامش ساختار نهادی در جهت تقویت توان تولید کشور است.
مومنی برای کاستن از هزینه فرصت فعالیت رانت‌جویانه معتقد است، پنج کانون اصلی توزیع رانت باید مورد نظارت و کنترل مداوم قرار گیرند، گفت: بر این اساس علاوه بر ممانعت از گسترش فساد باید نحوه توزیع و تخصیص دلارهای نفتی مورد ارزیابی قرار گیرد، شفاف کردن نحوه توزیع اعتبارات بانکی، مجوز واردات و صادرات، نحوه اجرای امور گمرکی در کشور و مناقصه‌های دولتی مورد بازبینی قرار گیرد.