کدخبر: ۱۰۰۴۹۱ لینک کوتاه

ایران برنامه بلند مدت برای صادرات گاز به اروپا دارد

تلاش تهران برای کنار زدن مسکو از بازار

صادرات گاز طبیعی ایران طرحی است که به دنبال درگیری های اوکراین و تحریم غرب علیه روسیه، هم از طرف مقامات ایرانی و هم از طرف مقامات اروپایی مطرح شد. طرحی که به زعم تحلیلگران بازار انرژی در کشور روسیه طرح برد-برد است.

به گزارش اقتصاد روز و به نقل از اوراسیا ریویو، ایران در نظر دارد جایگزین روسیه در بازار گاز اروپا شود و در این عرصه با دوست دیرینه‌اش رقابت کند.
مقامات ایرانی بارها تاکید کرده‌اند جایگزین شدن روسیه و تصاحب بازاری که پیش‌تر به روسیه تعلق داشت، در دستور کار ما قرار ندارد. ایرانی‌ها همیشه بر مطالعات گذشته در این زمینه تاکید دارند و از محدودیت‌های سرمایه‌گذاری در توسعه حوزه‌های نفت و گاز در سال‌های گذشته به عنوان مانعی برای اجرایی شدن این طرح در آن سال‌ها صحبت می‌کنند.
طبق گفته مقامات ایرانی صادرات گاز طبیعی ایران به کشورهای اتحادیه اروپا از سه مسیر انجام می‌شود ولی ارزان‌ترین مسیر، مسیر کشور ترکیه است.
دیگر مسیرهای صادراتی گاز ایران به اروپا را می‌توان مسیر عراق-سوریه-لبنان و درن هایت خط لوله مدیترانه دانست که به دلیل تنش‌های داخلی و درگیری‌های موجود در برخی از کشورهای این مسیر نمی‌تواند مسیرهای قابل‌اعتمادی در شرایط فعلی باشد.
مسیر دیگری که برای انتقال گاز ایران به اروپا می‌توان از آن استفاده کرد مسیر ارمنستان-گرجستان و خط لوله دریای سیاه است که گاز طبیعی را با طی مسافت بیشتری به اروپا صادر می‌کند.
مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند مذاکرات اولیه در مورد انتقال گاز ایران به اروپا از طریق ترکیه صورت گرفته است و موفقیت در این مذاکرات می‌تواند ما را امیدوار کند که در آینده‌ای نه چندان دور توافق‌های نهایی هم در این زمینه حاصل شود.
ایران در نظر دارد در سال 1400 شمسی (مارس 2021 تا مارس 2022) یعنی هفت سال آینده صادرات گاز طبیعی خود به کشورهای آسیایی و اروپایی را به 80 میلیارد مترمکعب برساند.