کدخبر: ۱۰۰۴۹۷ لینک کوتاه

به گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۳ میلادی

سهم وام های رهنی به درآمد خانوار های ایرانی ۲۸۷ درصد است

دریافت وام مسکن برای خرید ملک در تمامی دنیا رایج است. ولی نکته مهم سهمی است که این وام ها در مقایسه با درآمد مردم دارند. در سال گذشته نسبت وام های رهنی با احتساب سودی که باید بازپرداخت شود به درامد خانوارهای ایرانی برابر با ۲۸۷.۳۳ درصد بود.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از بانک جهانی، در سال گذشته میلادی ایران در میان 103 کشور دنیا که در این مطالعه شرکت داشته‌اند رتبه 97 را به خود اختصاص داده است و این رقم بالا نشان می‌دهد که وام‌های مسکن بار زیادی بر دوش خانوارهای طبقه متوسط تحمیل می‌کند و به همین دلیل توانایی خرید ملک در این کشور حتی با پرداخت وام‌های مسکن هم اندک است.
در این مطالعه رتبه 103 به کشور غنا اختصاص داده شده است. در سال 2013 میلادی درصد وام‌های رهنی به درآمد خانوارهای این کشور 577.01 درصد گزارش شده است که رقم بسیار بالایی است و مطالعات نشان می‌دهد سهم بسیار اندکی از مردم توانایی خرید مسکن را دارند.
در صدر این فهرست ایالات‌متحده آمریکا قرار دارد و نسبت وام‌های رهنی به درآمد خانوارهای این کشور برابر با 16.42 درصد بود. این نسبت در عربستان سعودی و عمان به ترتیب برابر با 22.59 درصد و 27.98 درصد بود.