کدخبر: ۱۰۰۵۳۴ لینک کوتاه

عراقچی مطرح کرد:

احتمال دیدار اشتون با ظریف در ۲۶ خرداد

مذاکره کننده ارشد تیم هسته ای ایران با بیان این مطلب که مدیران سیاسی ایران و ۱+۵ از ۲۶تا ۳۰خردادماه برای بررسی موضوعات موردبحث پرونده هسته ای ایران نشست دوجانبه ای برگزار می کنند،گفت:البته احتمال دارد در روز نخست این مذاکرات آقای ظریف با خانم اشتون نیز دیداری داشته باشند.

عباس عراقچی در گفت و گو با اقتصاد روز،با بیان این مطلب که مذاکره با اعضای 1+5 را تا دستیابی به نتیجه نهایی ادامه می دهیم،اظهار داشت:ما از دور نخست مذاکرات با هدف برون رفت از شرایط فعلی پای میز مذاکره نشستیم و برای دستیابی به یک تفاهم نظر این روند را ادامه می دهیم.

وی در پاسخ به افرادی که می گویند مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 به بن بست رسیده است،گفت: این مذاکرات نه به بن بست رسیده است و نه به توافقی منجر شده است.هیچ شکستی در کار نبوده است اما طبعا وقتی ما همچنان پای میز مذاکره می نشینیم به این معنا است که هنوز به توافقی دست پیدا نکرده ایم.

مذاکره کننده ارشد ایرانی ادامه داد:اعتقادی به بن بست در مذاکرات نداریم و گمان می کنیم با ادامه گفت و گوها می توان به نتایجی دست یافت.

وی همچنین طرح موضوعات خارج از تفاهم ژنو را در گفت وگوهای اخیر ایران و 1+5 با استناد به قطعنامه 1929 سازمان ملل دانست و افزود:تنها موضوعی که فراتر از تفاهم نامه ژنو مطرح شده است ،بحث موشک های بالستیک ایران است که ما در مذاکرات متعدد به آنها اعلام کرده ایم که بحث های مرتبط با سیستم دفاعی ایران قابل مذاکره نیست.

عراقچی تاکید کرد:این موضوع نیز به بهانه ارجاع به قطعنامه شورای امنیت مطرح شده است و می گویند که در گام نهایی باید به آن پاسخ داده شود.

وی در رابطه با پایان مدت ماموریت خانم اشتون به عنوان مذاکره کننده ارشد 1+5 با ایران نیز گفت: امیدواریم که پرونده هسته ای ایران پیش از پایان مدت ماموریت ایشان به پایان برسد و ما بتوانیم به توافق نهایی دست یابیم.

معاون وزیر امورخارجه تاکید کرد:با وجود آنکه معتقدیم که به جهت اشراف خانم اشتون بر کلیت ماجرا، مذاکرات با حضور ایشان با سهولت بیشتری دنبال می شود اما در هر صورت گفت و گوهای ما، با نماینده عالی اتحادیه اروپا صورت می گیرد و تغییر و جابه جایی افراد نباید تاثیری در آن داشته باشد.