کدخبر: ۱۰۰۵۴۸ لینک کوتاه

سفیر اسبق ایران در آلمان

زیر بار حرف زور ۱+۵ نرویم

سفیر اسبق ایران در آلمان با بیان این مطلب که نباید زیربار حرف زور ۱+۵ برویم،گفت:ایران نباید تعهداتی فراتر از تفاهم ژنو را بپذیرد.

شمس الدین خاروقانی در گفت و گو با اقتصاد روز در رابطه با سیاست ایران برای حضور در دور آتی مذاکرات هسته ای با 1+5 اظهار داشت:از ابتدای مذاکرات تیم جدید هسته ای، ما با دو نوع رویکرد شش قدرت بزرگ جهانی مواجه بودیم.

وی افزود:رویکرد نخست به حل و فصل مسائل فنی اختصاص داشت که شامل وضعیت راکتور اراک،تعداد سانترفیوژهای ایران و میزان غنی سازی اورانیوم بود که در چند دور مذاکرات فشرده در مورد آنها اتفاق نظری حاصل شده بود.

سفیر اسبق ایران در آلمان متذکر شد:اما رویکرد دیگر به طرح مسائلی خارج از تفاهم ژنو و خارج از بحث های مورد توافق اختصاص داشت.موضوعاتی که به سیستم دفاعی ایران و موشک های بالستیک آن می پرداخت که اصلا در چارچوب مذاکره با 1+5 نبود.

وی با طرح این موضوع که به نظر می رسد آمریکا و بعضی از کشورهای اروپایی چون فرانسه تحت فشار برخی از کشورهای ثالث به طرح موضوعات خارج از چارچوب توافق ژنو با ایران پرداخته باشند،متذکر شد:هر کشوری می تواند با توجه به ضروریات حاکم بر منافع ملی خود به تجهیز سیستم دفاعی اش بپردازد که ایران نیز از این اصل مستثنی نیست.

خاروقانی متذکر شد:روسها و هندیها از این سیستم برخوردارند.حتی خود آمریکاییها بزرگترین اسکادران جهان را دارند.

وی با بیان این مطلب که ایران باید با ایستادگی بر مواضع خود امکان تحرک بیشتر را از دشمنان سلب کند،یادآور شد:همانطور که آقای روحانی گفت ایران نباید تعهداتی فراتر از تفاهم نامه ژنو را بپذیرد،حتی اگر توافق نهایی ما با 1+5 با تاخیر مواجه گردد.

سفیر اسبق ایران در آلمان تصریح کرد:همیشه مذاکرات بین المللی در زمان خود به اتمام نمی رسد و مذاکرات هسته ای ایران نیز از این اصل مستثنی نیست.

وی همچنین تغییر مذاکره کننده ارشد 1+5 را با توجه به علاقه ای که کاترین اشتون برای سر و سامان دادن به وضعیت پرونده هسته ای ایران دارد،چندان خوشایند ندانست و افزود:حل و فصل این پرونده در زمان ماموریت اشتون برای مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعتبار آفرین است.

به گفته خاروقانی مذاکرات هسته ای ایران می توانست در ادوار گذشته نیز ختم به خیر شود و اگر این طور نشد تنها به دلیل اظهارات و مواضع نامفهوم تیم قبلی هسته ای بود.