کدخبر: ۱۰۰۵۶۲ لینک کوتاه

چین در خاورمیانه، رابطه ای فراتر از نفت

ایران فاکتوری مهم در تقویت جایگاه چین در عرصه بین المللی

با وجود اینکه عربستان سعودی یک فاکتور کلیدی در تامین انرژی چین است و بزرگترین صادر کننده نفت به کشور چین محسوب می شود ولی بخش بزرگی از نقش چین در خاورمیانه به ایران و شرایط ژیوپولتیکی ایران در منطقه بستگی دارد.

تجارت چین-ایران از 400 میلیون دلار در سال 1994 میلادی به 11 میلیارد دلار در سال 2008 میلادی رسید و در نهایت در سال 2012 میلادی ارزش تجاری این د کشور به بالغ بر 50 میلیارد دلار رسید . پنجاه درصد از کل تجارت ایران با کشور چین است و ایران هم سومین شریک تجاری کشور چین مسحوب می شود . از ابتدای دهه 1990 میلادی ، چین به ایران کمک کرد تا پروژه های زیر ساختی مختلفی را در کشوراجرا کند .

دولت چین اعلام کرده است از ابتدای سال 2014 میلادی واردات نفت از ایران را افزایش می دهد و مذاکراتی هم در این زمینه با مقامات ایرانی انجام داده است . به هر حال موقعیت جغرافیایی ایران، سوداوری فعالیت اقتصادی و تجاری با این کشور آسیایی در کنار تقویت جایگاه چین در عرصه بین المللی در نتیجه تعاملات سیاسی و اقتصادی و تجاری با این کشور  همگی سبب شد تا دولت چین تلاش زیادی برای گرمتر کردن رابطه اقتصادی خود با ایران بکند و در راستای تحقق این هدف با هر عامل باز دارنده یا مانعی مقابله میشود .

این رابطه در شرایطی که اقتصاد چین با سرعت زیادی در حال رشد است و انتظار می رود سهمی بالغ بر 23 درصد در اقتصاد دنیا را به خود اختصاص دهد اهمیت بیشتری دارد. حال چین نه تنها برای تامین انرژی مورد نیاز امروز خود بلکه برای تضمین تبدیل شدن به ابر قدرتی اقتصادی در دهه های آتی به رابطه تنگاتنگش با خاورمیانه ادامه دهد تا به جهان ثابت کند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر دیپلماتیک وروابط خارجی قدرت اثر گذاری در جهان را دارد.

منبع: هفته نامه تجارت فردا