کدخبر: ۱۰۰۵۶۳ لینک کوتاه

امارات ،شاهراه تجارت چین با خاورمیانه

منطقه آزاد جبل علی (JAFZA) امارات متحده عربی میزبان ۱۷۰ شرکت چینی است و در سال ۲۰۱۲ میلادی ارزش تجارت دوجانبه منطقه آزاد جبل علی و چین برابر با ۱۱ میلیارد دلار بود که ۱۴ درصد از کل تجارت ۸۲ میلیارد دلاری منطقه بود .

بخش زیادی از تعاملات تجاری چین با کشورهای خاورمیانه از طریق کشور امارات متحده عربی به خصوص شهر دوبی انجام می شود . ارزش تجاری چین- امارات که در سال 2009میلادی برابر با 21 میلیارد دلار امریکا بود در سال 2013 میلادی به بالغ بر 40 میلیارد دلار امریکارسید و پیش بینی می شود با توجه به روند کنونی تا سال2015 میلادی از مرز 100 میلیارد دلار آمریکا بگذرد .

طبق آمار ارایه شده توسط مرکز مالی بین المللی دوبی DIFC در دسامبر سال 2011 میلادی 2300 شرکت چینی در دوبی ثبت شده بودند . بانکهای بزرگ کشور چین شعبه هایی در دوبی داشتند و بالغ بر 200 هزار چینی در دوبی ساکن بودند و در این شهر زندگی می کردند . حدود هفتاد درصد از کالاهای صادراتی چین به امارات متحده عربی ، دوباره از امارات به کشورهای اطراف به خصوص ایران و عربستان سعودی صادر می شود .

منطقه آزاد جبل علی (JAFZA) میزبان 170 شرکت چینی است و در سال 2012 میلادی ارزش تجارت دوجانبه منطقه آزاد جبل علی و چین برابر با 11 میلیارد دلار بود که 14 درصد از کل تجارت 82 میلیارد دلاری منطقه بود .

منبع: هفته نامه تجارت فردا