کدخبر: ۱۰۰۵۷۲ لینک کوتاه

تکمیل فاز اول میدان مشترک یادآوران تا ۷ماه دیگر

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از افزایش تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه ای میدان مشترک نفتی یادآوران تا هفت ماه دیگر خبر داد.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از تسنیم، عبدالرضا حاجی حسین‌نژاد  در مورد آخرین وضعیت توسعه میدان نفتی یادآوران که با کشور عراق مشترک است گفت: تا شش یا هفت ماه دیگر - تا آذرماه- تولید نفت خام از این میدان به 85 هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

توسعه میدان مشترک یادآوران در سه فاز برنامه‌ریزی شده است که در فاز نخست، تولید روزانه 85 هزار بشکه، در فاز دوم تولید 180هزار بشکه و در فاز سوم نیز دستیابی به مجموع تولید 300 هزار بشکه نفت‌خام سبک و سنگین پیش‌بینی شده است. در حال حاضر تولید فعلی از این میدان مشترک حدود 25 هزار بشکه در روز است.

قرارداد توسعه‌ میدان نفتی یادآوران به ارزش تقریبی دو میلیارد دلار در فاز نخست پس از سه هزار ساعت مذاکرات کارشناسی در آذر سال 1386 به امضای شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران(متن) به عنوان کارفرما و شرکت ساینوپک چین رسید و شرکت چینی کار خود را از مرداد 1387 آغاز کرد.

طبق قرارداد باید پیمانکار چینی، فاز نخست را با هدف تولید روزانه 85 هزار بشکه نفت، طی مدت 48 ماه پس از زمان مؤثر شدن قرارداد اجرا می‌کرد البته این زمان بر اساس قرارداد قابل تمدید به 59 ماه نیز بود اما اکنون با بیش از 1.5 سال تاخیر از زمان پیش‌بینی شده، فاز اول توسعه میدان یادآوران تکمیل می‌شود.

شاید به همین علت است که حسین‌نژاد در مورد مقایسه بین شرکت چینی سینوپک؛ توسعه دهنده میدان یادآوران با شرکت چینی سی.ان.پی.سی؛ پیمانکار اخراج شده از توسعه میدان نفتی مشترک آزادگان جنوبی اظهار کرد:‌ مقایسه این دوشرکت مقایسه بین "بد" و "بدتر" است.

میدان نفتی یادآوران در 10 کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و در حدود 70 کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر، در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه به صورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی ایران و کشور عراق واقع شده است.