کدخبر: ۱۰۰۶۰۸ لینک کوتاه

تحریم خرید گاز از روسیه به ضرر اروپاست

دستور پوتین برای صادرات گاز به کشورهای غیر اروپایی

به دنبال تحریم های غرب علیه روسیه در جریان بحران کشور اوکراین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری کشور روسیه اعلام کرد با این تحریم ها مقابله می کند.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از بلومبرگ، پوتین به شرکت‌های بزرگ نفت و گاز کشور روسیه اعلام کرده است که با شرکت‌های غیراروپایی و غیر آمریکایی قراردادهای تازه‌ای امضا کنند تا از وابستگی درآمد صادراتی روسیه به اروپا و آمریکا بکاهند.

پوتین در این مورد گفت: «سخن گفتن اروپایی‌های و آمریکایی‌ها در مورد کاهش وابستگی به نفت و گاز کشور روسیه یک‌سخن نابخردانه است؛ زیرا این وابستگی قابل کاهش نیست. در دنیای انرژی وابستگی دوطرفه است و از آنجا که برخی کشورها در صدد کاهش این وابستگی هستند، ما گام‌های بلند و پر قدرت‌تری در جهت تحقق این هدف برمی‌داریم تا به آنها اثبات کنیم بازنده اصلی کیست».

در جریان اجلاس بین‌المللی انرژی در مسکو، روسای شرکت‌های بزرگ انرژی دنیا مذاکرات دوجانبه‌ای را با ایگو سشین انجام دادند. ایگو سشین که ریاست شرکت OAO روز نفت (ROSN) را بر عهده دارد، با سران شرکت‌های نفت و گاز طبیعی کشور هند (ONGC)، شرکت نفتی نروژ، شرکت نفت فعال در ابوظبی و مقاماتی از وزارت انرژی در کشورهای ونزوئلا و ویتنام، کوبا و مغولستان دیدار کرد و اغلب این دیدارها منجر به انعقاد قرارداد صادرات گاز و نفت کشور روسیه با کشورهای مذکور شد که این قراردادها در دهه آخر ماه می منعقد شد.
البته شرکت‌های نفتی بزرگ آمریکایی و اروپایی هم تلاش کردند تا همچنان در بازار انرژی روسیه فعال باقی بمانند و به همین دلیل شرکت اکسون‌موبیل که بزرگ‌ترین شرکت نفتی آمریکایی است، طی مذاکراتی تلاش کرد رابطه تجاری‌اش را با روز نفت روسیه بیشتر کند. این تلاش در شرایطی اتفاق افتاد که باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرده بود در پاسخ به مداخله روسیه در وضعیت اوکراین باید قراردادهای تجاری تازه بین دو کشور منعقد نشود.

بر طبق نتیجه این مذاکره، شرکت نفتی اکسون موبیل موفق شد تا قرارداد حفاری برای استخراج نفت در مناطق قطبی روسیه و سیبری را به دست آورد و پروژه تبدیل گاز طبیعی به گاز طبیعی مایع به‌منظور ادارات این فراورده مهم انرژی به بازار مصرف را به خود اختصاص دهد.

شرکت بریتیش پترولیوم هم یک قرارداد 300 میلیون‌دلاری فاینانس را برای پروژه مشترک توسعه حوزه‌های نفتی در نزدیکی مرز قزاقستان را به دست آورد. آنجلا مرکل نخست‌وزیر کشور آلمان هم در روز گذشته تاکید کرد که حل مساله روسیه تنها از طریق مذاکره باید انجام شود و مسائل اقتصادی را نباید وارد حیطه اختلافات سیاسی کرد. به نظر می‌رسد غرب از موضع خود در مقابل روسیه کوتاه آمده است.