کدخبر: ۱۰۰۶۲۱ لینک کوتاه

یک مقام آگاه خبر داد:

رایزنی و مذاکره برای ساخت ۸ راکتور جدید

یک مقام آگاه رایزنی و مذاکرات میان ایران و روسیه را برای ساخت هشت راکتور قدرت هسته ای تایید کرد.

به گزارش اقتصاد روز، یک مقام آگاه در گفت‌وگو با ایسنا درباره برخی اخبار مبنی بر مذاکرات میان تهران و مسکو برای ساخت هشت راکتور هسته‌ای اظهار کرد: بر اساس پروتکلی که میان ایران و روسیه به تفاهم رسیده است، امکان مذاکره و توافق برای ساخت هشت راکتور اتمی وجود دارد و اگر این پروتکل امضا شود در اصل مجوز ساخت هشت راکتور قدرت هسته‌ای صادر شده است.

به گفته او این امر مستلزم توافق‌های تجاری و فنی بعد از توافق حقوقی میان دو کشور است.

او با اشاره به مذاکرات ایران و روسیه درباره ساخت راکتورهای قدرت جدید گفت: تاکنون با روسیه درباره دو راکتور به تفاهم و توافق‌های اصولی رسیده‌ایم و احتمال توافق بر سر تعداد بیشتری از راکتورهای هسته‌ای تحت شرایط خاص خود وجود دارد و اکنون درباره شرایط ساخت در حال مذاکره هستیم.

این مقام آگاه در عین حال تاکید کرد که مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی برای ساخت دو راکتور همچنان ادامه دارد و مراحل قانونی‌اش را به لحاظ فنی، حقوقی طی می‌کند.

او افزود: بعد از انجام مذاکرات اولیه، اکنون مذاکرات درباره ابعاد تجاری و فنی برای نهایی کردن توافق بر سر ساخت دو راکتور در جریان است.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی چندی پیش در سفر به روسیه مذاکرات اولیه مربوط به ساخت دو راکتور را انجام داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به مذاکراتش با مقامات روسی اعلام کرده بود که «مذاکراتش منتهی به پاراف پیش‌نویس پروتکل منظم (ضمیمه‌شده) به موافقتنامه ایران و روسیه در زمینه همکاری‌های هسته‌ای شد که بر اساس موافقتنامه 1992 میلادی میان ایران و روسیه در زمینه همکاری‌های هسته‌ای است که می‌توان همکاری‌ها را گسترش داد».

ایران در برنامه میان‌مدت خود تولید برق تا 10 هزار مگاوات را از طریق برق هسته‌ای در دستور کار خود قرار داده است. تولید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای در بلندمدت نیز در برنامه سازمان انرژی اتمی قرار دارد.