کدخبر: ۱۰۰۶۲۲ لینک کوتاه

معوقات بانکی دوباره ۱۰۰ هزار میلیارد شد

در حالی که پیش از این میزان مطالبات معوق بانکی توسط معاون اول رئیس جمهور ۸۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود، اما رئیس اتاق بازرگانی ایران امروز این میزان را ۱۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

به گزارش «اقتصاد روز» غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در صبحانه کاری امروز با دادستان کل کشور عنوان کرد: باید به صراحت مشخص شود که از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی چه حجمی مربوط به بهره‌های بانکی و چه حجمی مربوط به جرائم بانکی است.

این سخنان شافعی در حالی است که 24 روز پیش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور گفته بود: هم‌اکنون مجموع مطالبات معوق بانک‌ها به 82 هزار میلیارد تومان رسیده و 575 نفر به‌عنوان بدهکار کلان بانکی شناسایی شده‌اند و اسامی این افراد به قوه قضائیه ارسال شده است.

پیش از جهانگیری، ارقام متفاوت دیگری نیز اعلام شده بود. هر چند در اواخر سال گذشته ابتدا رئیس کل بانک مرکزی میزان معوقات بانکی را 80 هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود اما چند روز بعد قائم‌مقام او این میزان را 84 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و پس از او رئیس سازمان حسابرسی گفت که میزان مطالبات معوق بانکی 100 هزار میلیارد تومان است.

با این حال در اوایل امسال سخنگوی قوه قضاییه این میزان را کمتر و 60 هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود اما چند روز بعد معاون اول رئیس‌جمهور این رقم را ابتدا 80 هزار و سپس 82 هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

این در حالی است که در ابتدای کار دولت نهم میزان مطالبات معوق بانکی حدود هفت هزار میلیارد تومان بود اما این رقم به تدریج افزایش یافت و اکنون به روایت‌های مختلف از 60 هزار تا 100 هزار میلیارد تومان اعلام شده است.زمان

مقام اعلامکننده

میزان مطالبات معوق بانکی-تومان

92/10/18

ولیالله سیف(رئیس کل بانک مرکزی)

80 هزار میلیارد

92/11/8

علیاکبر کمیجانی (قائممقام بانک مرکزی)

84 هزار میلیارد

92/11/12

اکبر سهیلی‌پور (رئیس سازمان حسابرسی)

100 هزار میلیارد

93/1/27

غلامحسین محسنیاژهای(سخنگوی قوه قضائیه)

60 هزار میلیارد

93/2/13

اسحاق جهانگیری(معاون اول رئیس جمهور)

80 هزار میلیارد

93/2/15

اسحاق جهانگیری(معاون اول رئیسجمهور)

82 هزار میلیارد

93/3/4

غلامحسین شافعی(رئیس اتاق ایران)

100 هزار میلیارد