کدخبر: ۱۰۰۶۳۴ لینک کوتاه

آلودگی های نفت و گازوئیل به سد ماملو رسید

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور معتقد است: میزان دقیق نیترات و نیتریت آب شرب تهران مشخص نیست و مسوولان تاکنون رقم دقیق میزان نیترات و نیتریت آب شرب را اعلام نکرده اند.

به گزارش اقتصاد روز و به نقل از تجارت فردا، اسماعیل کهرم با اشاره به اینکه آب شرب تهرانی‌ها از طریق آب پشت سدها و آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود؛ گفت: متاسفانه امروز آب شرب مردم تهران به دلیل پاک نبودن آب پشت سدهای کرج، لار، لتیان و ماملو از یک طرف و از طرف دیگر آلودگی آب‌های زیرزمینی نیازمند بررسی و کنترل وضعیت موجود است.

او افزود: امروز در مسیر رودخانه‌هایی که آب آنها وارد سدها می‌شوند، ما شاهد رستوران‌ها، سفره‌خانه‌ها، قهوه‌خانه‌ها و ویلاهای زیادی هستیم که به واسطه آنها نفت و گازوئیل وارد سد می‌شود؛ دست آخر هم ما آن آب را می‌خوریم.

کهرم اظهار کرد: البته فاضلاب‌های انسانی، صنعتی و حتی شیرابه زباله‌های تهرانی‌ها که پشت سدها تخلیه می‌شود، نیز وارد سدها می‌شود. ولی ما نگران فاضلاب‌ها نیستیم.

او ادامه داد: فاضلاب‌ها که شدیدترین آنها فضولات انسانی است نیز جای نگرانی ندارد، چون طبیعت می‌داند با آنها چه کار کند. اما طبیعت نمی‌داند با نفت و گازوئیل چه کار کند.

کهرم معتقد است: الان آلودگی‌های نفت و گازوئیل وارد سد کرج شده، این آلودگی در امتداد سد لار در ماملو نیز وجود دارد.

او افزود: موضوع مهم‌تر آب‌های زیرزمینی شهر تهران است که ما از آنها استفاده می‌کنیم. در حال حاضر طبق آمار اعلام‌شده 49 درصد آب شرب، از آب‌های زیرزمینی به دست می‌آید. البته ارقام 52 تا 54 درصد نیز وجود دارد.

کهرم ادامه داد: در تابستان، زمانی که میزان مصرف آب افزایش پیدا می‌کند، حداقل 49 درصد نیاز مردم از منابع زیرزمینی استحصال می‌شود. به همین دلیل وقتی شما یک لیوان را زیر شیر آب قرار می‌دهید، ته لیوان آب رسوب می‌بینید. این رسوب‌ها ناشی از استخراج آب‌های زیرزمینی است، چون آب رسوب دار از لتیان، ماملو و لار نمی‌آید.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در مورد اینکه چرا آلودگی در آب‌های زیرزمینی بیش از سدها است؟ گفت: وقتی فضولات وارد سدها می‌شود، حجم زیاد آب موجود پشت سدها میزان آلودگی را کمرنگ‌تر می‌کند. اما وقتی این فضولات وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود به دلیل حجم پایین آب آلودگی نگران‌کننده می‌شود.

کهرم اظهار کرد: حال در این بین می‌بینیم تهران 800 کیلومترمربع است، در این فضا در حد غیرقابل وصفی خانه و ساختمان‌های 10، 20 یا 30 طبقه وجود دارد، فاضلاب این خانه‌ها و ساختمان‌ها همه وارد چاه‌های جذبی می‌شود.

به گفته او، چاه‌های جذبی 500 تا 1000 متر زیرزمین هستند و از خاک خام؛ بنابراین وقتی فاضلاب وارد این چاه‌ها می‌شود، آب‌های فاضلابی در آن رسوب می‌کند. در نهایت وارد سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود، آنچه با این اتفاق وارد آب زیرزمین می‌شود، نیترات و نیتریت است.

کهرم مطرح کرد: نیترات و نیتریت از آمونیاک فضولات انسان تشکیل شده، در نتیجه وقتی وارد بدن انسان می‌شود تبدیل به ترکیبات آلی می‌شود که روی ریه‌ها تاثیر می‌گذارد. البته تاثیر آن بر کودکان و زنان باردار بیش از بقیه است؛ زنان باردار در صورت استفاده زیاد از آب‌های آلوده به نیترات، فرزندان blue baby به دنیا می‌آورند، یعنی کودکانی که نوک انگشتان آنها آبی است.