کدخبر: ۱۰۰۶۴۱ لینک کوتاه

محمدجواد ظریف:

افراطی گری دینی هیچ تناسبی با اسلام ندارد

وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران در عرصه جهانی توانسته است با تکیه بر رویکرد قوی، منطقی و محکم، آسایش خبری نتانیاهو و همفکرانش را بر هم زند.

به گزارش اقتصاد روز و به نقل از ایرنا، «محمدجواد ظریف» در هفتمین مجمع اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی در سخنانی افزود: جمهوری اسلامی ایران در عرصه جهانی با منطق قوی، محکم و با تمام ظرفیت خود تبلیغات اسلام هراسی و ایران هراسی، پروژه صهیونیستی، امنیتی سازی جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار داده است.

او ادامه داد: به یاری خداوند و خودباوری برخاسته از گفتمان اصیل انقلاب اسلامی و آموزه‌های امام راحل (ره) موفق شده است سرمایه‌گذاری کلان و درازمدت صهیونیست‌ها را تا حد زیادی خنثی کند و آسایش خبری نتانیاهو و همفکرانش را بر هم زند.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما باید هم‌زمان با افزایش قابلیت‌های فنی و علمی خود، ابعاد انسانی را در اطلاع‌رسانی ترویج دهیم و با ربودن گوی رقابت از حریفان زورمند، توجه افکار عمومی را به سوی خود به عنوان دریچه امین و عمیق تحولات جهان اسلام قرار دهیم.

ظریف تصریح کرد: با این اقدام باید جهان را از انفصال خبری و تک‌صدایی رسانه‌ای کنونی رها کنیم که تمامی زمینه‌های آن برای ما فراهم است.

او با بیان اینکه در جهان شبکه‌ای، تاثیر ارتباطات و رسانه غیرقابل انکار است، اظهار امیدواری کرد: این نشست سه‌روزه بتواند به شناخت زمینه‌ها و چگونگی ایفای نقش موثر رسانه‌های جهان اسلام در گسترش اعتدال، امید به صلح بر اساس عزت، حقوق ملت‌ها به ویژه حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین بتواند نقش بسزایی داشته باشند و ابزارها و روش‌ها برای اصلاح غیرواقعی تصویر اسلام که در یک حرکت برنامه‌ریزی‌شده در حال توسعه است فراهم کند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه چالش امروز جهان اسلام تفرقه و تشتت مذهبی است، گفت: ضرورت دارد همزمان با بلوغ فکری و خودباوری مردم مسلمان که در قالب بیداری اسلامی در منطقه به نمایش گذاشته شده است نخبگان و رسانه‌ها نیز با بلوغ رسانه‌ای برای دیدبانی دقیق و اطلاع‌رسانی درست از فرو غلتیدن در دام کج‌فهمی‌ها و تندروی‌ها تلاش کنند.

ظریف یادآور شد: جهان امروز عرصه نبرد تبلیغاتی برای ترسیم و تصویر چهره کشورها و ملت‌ها است؛ سال‌ها است که بدخواهان جهان اسلام به ویژه صهیونیست‌ها تلاش همه‌جانبه و پرهزینه‌ای برای ترسیم چهره‌ای مخدوش از اسلام و مسلمانان به کار بسته و با برنامه‌ریزی ترویج اسلام هراسی را در صدر امور خود قرار داده‌اند.

او با بیان اینکه امروز شاهد فتنه و تفرقه مذهبی هستیم، خاطر نشان کرد: این تفرقه‌ها با اسلام رحمانی و وحدت‌بخش مغایر است و در برهه کنونی بیش از همیشه ضروری است که رسانه‌های مستقل و مسوول با شناسایی تفرقه‌افکنان فرهنگ وحدت، الفت و دوستی را ترویج کنند و به ارائه تصویری واقعی از چهره اسلام بپردازند.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: جهان را باید مطلع ساخت آنچه امروز تحت عنوان افراط‌گری دینی مطرح است هیچ تناسبی با آموزه‌های اسلام ندارد.

ظریف افزود: ملت‌های مسلمان هیچ ارتباطی با تندروی نداشته و ندارند اما ما مسلمانان نتوانستیم با اعتماد به نفس و تکیه بر هویت خود ارزش‌های اصیل و واقعی اسلام را به جهانیان معرفی کنیم.

او با بیان اینکه باید نقاط ضعف رسانه‌های اسلام را بشناسیم، ادامه داد: ضروری است از ابزارهای روزآمد ارتباطی برای انتقال واقعیت به افکار عمومی جهان بهره گیریم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: رمز موفقیت جهان اسلام، پرهیز از تک‌محوری و تفرقه و همچنین تمرکز بر منافع و مصالح مشترک و توجه ویژه به توسعه‌های صهیونیست‌ها، متوجه کردن ملت‌ها از حقوق مشروع مردم منطقه به ویژه ملت فلسطین است.