کدخبر: ۱۰۰۶۵۳ لینک کوتاه

سفیر اسبق ایران در عربستان :

مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ سیاست کشورهای منطقه در قبال تهران را تغییر داد

سفیر اسبق ایران در عربستان امکان نتیجه بخشی مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های بزرگ جهانی را موجب چرخش سیاست های کشورهای منطقه به ویژه عربستان در قبال تهران دانست.

صباح‌زنگنه در گفت‌وگو با اقتصاد روز، با اشاره به دیدار وزیر امورخارجه کشورمان با کاترین اشتون، مذاکره‌کننده ارشد 1+5 در استانبول اظهار داشت: نتیجه‌گیری از مذاکرات هسته‌ای ایران می‌تواند ما را از یک تنش 10‌ساله خارج کند.

او افزود: خروج از این تنش به معنای ورود به عرصه توسعه و پیشرفت است و این می‌تواند به منزله بازگشایی دریچه جدیدی در مناسبات جهانی ما باشد.

سفیر اسبق ایران در عربستان با طرح این موضوع که عادی‌سازی وضعیت پرونده هسته‌ای ایران در روابط تهران با کلیه کشورهای منطقه هم تاثیرگذار است، گفت: سیاست‌های دولت اعتدال‌گرا مقامات کشورهای منطقه را به این نتیجه رسانده است که نباید با ایران از در دشمنی و خشونت وارد شوند و باید در مناسبات جدید نظام بین‌الملل با تهران به‌گونه‌ای دیگر رفتار کنند.

او با بیان این مطلب که دعوت سعود‌الفیصل وزیر امورخارجه عربستان از ظریف برای سفر به ریاض نیز در همین راستا صورت گرفته است، متذکر شد: مقامات عربستان با توجه به امکان دستیابی به توافق هسته‌ای تصمیم گرفته‌اند که در روابط خود با ایران تجدیدنظر کنند.

به گفته صباح زنگنه مقامات تهران نیز باید با تجدیدنظر در مناسبات خود رویه جدیدی را در روابط تهران و کشورهای منطقه ترسیم کنند.

او ادامه داد: ما باید این اطمینان خاطر را برای کشورهای دیگر ایجاد کنیم که تجهیز ایران به دانش صلح‌آمیز هسته‌ای هیچ خطری را برای آنها به وجود نمی‌آورد و خود می‌تواند متضمن صلح منطقه‌ای باشد.

سفیر اسبق ایران در عربستان تاکید کرد: آسودگی کشورهای منطقه نسبت به دانش صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و شکست سیاست‌های منطقه‌ای پادشاهی سعودی در کشورهای عراق، افغانستان، سوریه، لبنان و پاکستان مقامات کشورهای دیگر را به این نتیجه رسانده است که بهتر است در مواجه با ایران تغییراتی حاصل کنند.

او خاطرنشان کرد: سیاست تغییر رویه در برابر ایران در آینده نزدیک از سوی کشورهای بیشتری دنبال خواهد شد که خود در افزایش سطح جایگاه منطقه‌ای ایران تاثیر بسزایی دارد.