کدخبر: ۱۰۰۷۰۳ لینک کوتاه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:

دولت یازدهم بیکاری و تورم را ریشه کن کند/ درآمد اکثر مردم زیر خط فقر است

عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس نهم با یادآوری جلسه ای در زمان دولت دهم، که در آن جلسه مقام معظم رهبری بیان کردند: «تورم و بیکاری مشکل بزرگی بود که دولت نتوانست با آن مقابله کند»، گفت: امیدوارم در دولت یازدهم بیکاری و تورم ریشه کن شود.

سید‌ناصر موسوی‌لارگانی در گفت‌و‌گو با سایت خبری «اقتصاد» در رابطه با اینکه سخنگوی دولت بیان داشته است، دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت هیچ کالایی ندارد، گفت: شاید دولت بتواند مانع افزایش قیمت یک سری از کالاها شود، اما بهتر است مانع‌شدن از افزایش قیمت‌ها برای کالاها و محصولاتی باشد که بر سر سفره مردم است، از قبیل گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و ... چرا که باید ابتدا نیاز روزمره مردم را در دستور کار قرار دهیم.

او افزود: زمانی که دولت اعلام می‌کند، قصد دارد تورم را به زیر 25 درصد کاهش دهد، یعنی باید از 350 قلم جنس میانگین بگیرد؛ اما باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشد که مردم ما آن چیزی که روزمره با آن مواجه هستند را ملاک قرار می‌دهند.

نماینده مردم فلاورجان با بیان اینکه درآمد اکثر مردم کشور زیرخط فقر است و اگر بتوانند نیاز روزمره زندگی‌شان را به نحوی تامین کنند شاهکار کرده‌اند، گفت: اگر دولت یازدهم موفق شود آن‌طور که خود گفته است تورم را کاهش دهد و قیمت کالاهای اساسی افزایش پیدا نکند، ما دست دولت را می‌بوسیم و تشکر می‌کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس نهم، تصریح کرد: امیدوارم در بین سیاست‌های اقتصادی دولت، به مردم فشاری وارد نشود؛ چرا که بسیاری از مردم صورت‌شان را با سیلی سرخ می‌کنند و نمی‌توانند از پس هزینه‌های روزمره خود برآیند.

لارگانی خاطرنشان کرد: مدیران اقتصادی دولت باید طوری برنامه‌ریزی کنند که نیاز روزمره مردم فراهم شود و مردم در رفاه و آرامش زندگی کنند.

او با یادآوری جلسه‌ای در زمان دولت دهم که در آن جلسه مقام معظم رهبری بیان کردند: «تورم و بیکاری مشکل بزرگی بود که دولت نتوانست با آن مقابله کند»، گفت: امیدوارم در دولت یازدهم بیکاری و تورم ریشه‌کن شود.

سید‌ناصر موسوی‌لارگانی با اشاره به اینکه اگر قرار است افزایش قیمت کالا در کشور نداشته باشیم و برای آن «باید» وجود دارد، تصریح کرد: زمانی که از تولیدکننده درخواست می‌شود که تولیدات و کالاهایش نباید افزایش قیمت داشته باشد، ابتدا باید مواد اولیه و نیازهای او را فراهم کنیم که خدای‌نکرده کالای بی‌کیفیت تولید نکند و یا کارگران را از کار اخراج نکند.

نماینده مجلس نهم، افزود: تولیدکننده باید پول برق را باقیمت بالا و گاز را با بالاترین قیمت پرداخت کند که برای اینکه بتواند خود را پا برجا نگه دارد، احتیاج به کمک دارد. به همین دلیل از دولت انتظار می‌رود، یارانه تولید را که از الزامات و مصوبات مجلس بوده است را در اختیار تولیدکننده قرار دهد.

لازم به ذکر است سخنگوی دولت چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران گفته بود: دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت هیچ کالایی ندارد؛ چرا که ما در جهت مهار تورم تلاش می‌کنیم. نوبخت افزوده بود: امیدواریم نرخ تورم سال 1393 بر اساس پیش‌بینی‌ها به زیر 25 درصد تحقق یابد و حتی در سال 1393 شاهد تورم زیر 20 درصد باشیم.