کدخبر: ۱۰۰۷۲۸ لینک کوتاه

علی عابدزاده در گفت وگو با اقتصاد نیوز:

با آزادسازی تا ۳۰ درصد قیمت بلیت هواپیما گران می شود

مدیرعامل پیشین شرکت هواپیمایی آسمان اعتقاد دارد: با آزادسازی در این مرحله حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت ها افزایش پیدا خواهد کرد. البته به شرط آنکه پارامترهای دیگر تغییر داده نشود.

علی عابدزاده در گفت وگو با اقتصاد نیوز  با تاکید براینکه هرچقدر در اجرای آزادسازی تعلل کنیم به ضررمان است اظهار کرد: اجرای آزادسازی قیمت بلیت هواپیما به ساختارها و ضوابط خاص خود نیاز دارد که سازمان هواپیمایی کشوری باید تمامی جوانب امر را در نظر بگیرد و آن را محقق کند.

او افزود: ممکن است در ابتدا با برخی مشکلات و چالش‌ها مواجه شویم ولی در نهایت به سود منافع ملی، مردم و شرکت‌های هواپیمایی است.
‌قائم مقام شرکت هواپیمایی معراج با تاکید براینکه رقابت کردن بین ایرلاین‌ها تعیین‌کننده قیمت‌هاست، تصریح کرد: مردم حق انتخاب پیدا می‌کنند تا بلیت شرکتی را که خدمات بهتری ارائه می‌دهد با قیمت مناسب تهیه کنند.

این پیشکسوت صنعت حمل ونقل هوایی یادآورشد: البته این گونه نیست که به محض اینکه آزاد‌سازی اجرایی شود مردم بتوانند با انتخاب‌شان قیمت‌ها را تعیین کنند، باید زمان لازم سپری شود تا تعادل در بازار ایجاد شود.

عابدزاده ادامه داد: در گذشته بسیاری از کشورها که آزادسازی را اجرا کردند یکی از دلایلش این بود که در آن کشورها نرخ خدمات هوایی بسیار بالا بود. به‌طور مثال؛ در کشوری مانند آمریکا قبل از آزادسازی قیمت بلیت هواپیما بسیار گران بود.

او افزود: به همین علت مردم کمتر سوار هواپیما می‌شدند. این مساله باعث ورشکستگی بیشتر شرکت‌های هواپیمایی آمریکا شده بود. بر این اساس در این کشور تصمیم گرفته شد تا دیگر دولت نرخ تعیین نکند و آزادسازی اجرایی شد.

به گفته این کارشناس صنعت حمل ونقل هوایی، این مساله باعث شد تا علاوه بر کاهش قیمت‌ها با ایجاد رقابت ضریب اشغال صندلی‌ها نیز افزایش یابد و ایمنی پروازها نیز ارتقا یابد.

عابدزاده با تاکید براینکه در کشور ما شرایط فرق دارد، چرا که تقاضای مسافر بالا بوده اما قیمت‌هایمان پایین است، عنوان کرد: در حال حاضر با نرخ تکلیفی که دولت در سال 91 تعیین کرده است برای هر یک ساعت پرواز 99 هزار تومان اخذ می‌شود. تقریباً با دلار 3200 تومان معادل 30 دلار می‌شود. این در حالی است که در دنیا دیگر با توجه به هزینه‌های خدمات پروازی هیچ شرکتی با ساعتی 30 دلار خدمات پروازی ارائه نمی‌دهد.

مدیرعامل پیشین شرکت هواپیمایی آسمان در پیش بینی تغییر قیمت ها با آزادسازی خاطرنشان کرد: با آزادسازی در این مرحله حدود 20 تا 30 درصد قیمت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. البته به شرط آنکه پارامترهای دیگر تغییر داده نشود.

‌او درباره اینکه اگر دولت در آزادسازی در این مرحله سقف برای افزایش قیمت‌ها تعیین کند آیا دیگر می توان گفت آزادسازی انجام شده است، تاکید کرد: تمام تلاش ما به‌عنوان کارشناس صنعت حمل‌ونقل هوایی این است که سقف برای افزایش قیمت‌ها تعیین نشود. چرا که اگر این اتفاق رخ دهد به معنای آزادسازی نیست.
عابدزاده ادامه داد: شرکت‌ها هم ممکن است با گذاشته شدن سقف تا اندازه‌ای که مجاز شده‌اند قیمت‌ها را افزایش دهند. امیدواریم این اتفاق رخ ندهد و آزادسازی به معنای واقعی اجرایی شود تا رقابت بین ایرلاین‌ها باعث تعدیل قیمت‌ها شود.

مدیرعامل پیشین هواپیمایی آسمان با تاکید براینکه شرکت‌های هواپیمایی در افزایش قیمت طمع ندارند بیشتر به دنبال آن هستند که از مزایای واقعی آزادسازی استفاده کنند، گفت: با گذاشتن سقف محدودیت ایجاد می‌شود و بازهم در مقطعی قیمت‌ها گران می‌شود و دوباره شرکت‌ها در انتظار اعلام سقف دیگری هستند.