کدخبر: ۱۰۰۷۵۹ لینک کوتاه

معاون سازمان حمایت:

دستورالعمل جدید برای قیمت گذاری تعیین نشده/کاهش چهار درصدی قیمت لوازم خانگی

تمامی قیمت ها در کف بازار تحت کنترل است و سازمان حمایت دستورالعمل قیمت گذاری برای هیچ کالایی و حتی لبنیات را ارائه نکرده است.لذا هرگونه افزایش قیمت غیر قانونی بوده و تخلف به حساب می آید.

مجتبی فراهانی معاون رسیدگی به تخلفات و بازرسی سازمان حمایت در گفت وگو با "اقتصاد نیوز" با تاکید بر این که طی هفته های قبل و مدت اخیر هیچ افزایش قیمتی در لوازم خانگی نداشته ایم و حتی روند قیمت ها نیز کاهشی است،اظهار کرد:مدتی قبل دو شرکت که یکی واردکننده لوازم خانگی و دیگری تولیدکننده داخلی است به صورت غیر قانونی اقدام به افزایش قیمت ها در محصولات کردند.
وی ادامه داد:این دو شرکت مقداری افزایش قیمت را لحاظ کرده بودند که جلوی آن را سریعا گرفته و بازار مجدد به حالت طبیعی خود بازگشت.
فراهانی با بیان این که قیمت لوام خانگی در داخل کشور روند کاهشی دارد،گفت:البته مجموعا لحاظ کردن دو درصد مالیات بر ارزش افزوده بر روی قیمت لوازم خانگی قانونی است و تا این میزان افزایش قیمت طبیعی است.
معاون رسیدگی به تخلفات و بازرسی سازمان حمایت با اشاره به این که بازار لوازم خانگی در حال افزایش قیمت بود ولی سریعا جلوی آن را گرفتیم،بیان کرد:آن دسته لوازم خانگی که در سبد خانوار قرار دارد نظیر ماشین لباسشویی،یخچال و فریزر کاملا روند کاهشی در چند روز اخیر را داشته است.
وی  با تاکید بر این که قیمت لوازم خانگی موجود در سبد خانوار بین چهار تا پنج درصد کاهش داشته است،خاطرنشان کرد:تمامی قیمت ها باید در چارچوب دستورالعمل قیمت گذاری سازمان حمایت انجام شود و بی اعتنایی به این دستورالعمل تخلف به حساب می آید.
فراهانی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا با توجه به ارائه درخواست برخی از واحدهای تولیدی پس از افزایش قیمت حامل های انرژی سازمان حمایت اقدامی برای تعیین دستورالعمل جدید قیمت گذاری داشته است یه خیر؟،گفت:فعلا به غیر از لبنیات مورد دیگری نبوده است که بر اساس گزارش دریافت شده و بررسی های سازمان حمایت هرگونه افزایش قیمت لبنیات هم منتفی شده است.
معاون رسیدگی به تخلفات و بازرسی سازان حمایت در پایان گفت:در حال حاضر هیچ نرخ جدیدی اعلام نشده است و افزایش قیمت هیچ کالایی مجاز و قانونی نیست.