کدخبر: ۱۰۰۸۱۹ لینک کوتاه

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح کرد:

غرب بیشتر از ما به فکر کاهش ساعت کار زنان است

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در رابطه با سرانجام این طرح در کمیسیون مربوطه در مجلس، گفت: کمیسیون اجتماعی به این نتیجه رسیده است که زن باید سر کار نرود یا اگر می رود باید حقوقش به رسمیت شمرده شود و کار نباید عاملی برای محروم شدن فرزندان از مادر شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تجارت فردا، امیرحسین قاضی‌زاده در رابطه با طرح کاهش ساعت کار زنان شاغل با بیان اینکه اگر تنها حق زن اشتغال باشد، طرح کاهش ساعت کار زنان، یک نوع محدود کردن زنان محسوب می‌شود، گفت: اما در این طرح ما در مورد زنانی صحبت می‌کنیم که پایه‌گذار خانواده هستند و نباید ساختار اداری کشور طوری باشد که به زنان اجازه ازدواج ندهد یا اگر ازدواج کردند، نتوانند فرزند دار شوند یا اگر فرزند دار شدند از موهبت مادر بودن استفاده نکنند.

او افزود: در حال حاضر بیش از 95 درصد زنان ایرانی توانایی شیر دادن به بچه‌های خود را دارند. اما کمتر از 50 درصد به فرزندان خود شیر می‌دهند که اکثریت شامل زنان شاغل‌اند و به خاطر وضعیت شغلی خود نمی‌توانند این فرصت شیردهی را داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: زمانی که در مجلس قانونگذاری می‌کنیم به تمام شئون زنان توجه کنیم هم به شأن همسری و هم شأن مادری و هم شأن زن به طور منفک و بر اساس همین منطق کمیسیون اجتماعی تصمیم گرفته است برای زنانی که کودک زیر هفت سال دارند یا زنان سرپرست خانوار یا زنان دارای همسر و فرزند معلول استثناهایی قائل شود.

قاضی‌زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر هم در طرح کاهش ساعت کار زنان هم، طرح تعالی خانواده به کاهش ساعت کار زنان اشاره شده است و هر دو تکمیل شده و منتظر ارائه در صحن علنی مجلس است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس در رابطه با سرانجام این طرح در کمیسیون اجتماعی در مجلس، گفت: کمیسیون اجتماعی به این نتیجه رسیده است که زن باید سر کار نرود یا اگر می‌رود باید حقوقش به رسمیت شمرده شود و کار نباید عاملی برای محروم شدن فرزندان از مادر شود.

امیرحسین قاضی‌زاده در رابطه با هزینه‌های این طرح و اینکه چه نهادی موظف به پرداخت این هزینه‌ها می‌شود، با بیان اینکه در مورد هزینه‌بر بودن این طرح هم، هزینه‌های این موضوع را در قانون تعالی جمعیت بر عهده دولت گذاشته‌ایم، گفت: به عنوان نمونه اگر به کارفرماها تخفیف بیمه‌ای دادیم، هزینه‌های جبرانی توسط دولت حمایت می‌شوند، اما در اینکه کارفرماها ترجیح می‌دهند از مرد استفاده کنند این یک سلیقه کاری است و این طور نیست که کاهش ساعت کار سبب شود کارفرما سراغ نیروی مرد برود.

نماینده مجلس نهم در رابطه با مخالفان این طرح و افرادی که معتقدند با اجرایی شدن این طرح زنان شغل خود را از دست می‌دهند، گفت: بهتر است مخالفان این طرح نگاهی به نمونه‌های خارج از کشور داشته باشند. کشورهای غربی در مورد دادن تسهیلات به زنان شاغل برای نگهداری از فرزند، از کشور ما بسیار جلوتر هستند و حتی مرخصی‌های زایمان 100ماهه تا 170ماهه وجود دارد یا کمک پرداخت غذایی به خانواده‌های دارای فرزند صورت می‌گیرد و حتی ساعت کار زنان نه‌تنها به اندازه ایران بلکه به نصف ساعت کار مردان تقلیل می‌یابد.

او تصریح کرد: فمینیست‌ها تکلیف خودشان با خودشان مشخص نیست. از طرفی طرفدار حقوق زن هستند از طرفی می‌خواهند زن مجرد بماند و خانواده‌ای تشکیل نشود. این نکته جالبی نیست که یک طرفدار حقوق زنان بگوید یک زن باید هم به نوزاد خود رسیدگی کند و از طرفی هم‌پای یک مرد در محیط بیرون خانه کار کند و از سوی دیگر مسوولیت‌های خانه‌داری را هم بر عهده داشته باشد. این موضوع اجحاف به حقوق زنان نیست؟