کدخبر: ۱۰۰۸۳۹ لینک کوتاه

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی

انتشار رتبه بندی بانک ها برای نخستین بار

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: برای نخستین بار در چهارمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی رتبه بندی بانک ها منتشر می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، فرهاد نیلی، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، با اشاره به ویژگی متمایز بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی اظهار داشت: سال 1393، سال سیاستگذاری است؛ سالی که دولت سیاست‌های خود را در عرصه‌های مختلف،‌ از جمله اقتصاد اعلام می‌کند.

فرهاد نیلی در ادامه از مهم‌ترین برنامه‌های این همایش، گزارش وضعیت موجود اقتصاد، بیان سیاست‌های اقتصادی دولت و شنیدن بازخورد نظرات کارشناسی را معرفی و افزود: چهار موضوع اساسی که دست‌مایه و محورهای اصلی همایش هستند عبارتند از الگوی مناسب سیاستگذاری پولی، اصلاح نظام بانکی، استراتژی خروج از رکود و تامین مالی تولید که به عنوان مشکلات اساسی کشور نیز شناسایی و برای بررسی هر یک از آنها، نشست‌هایی با ارائه مقاله، پنل تخصصی، جمع‌بندی و پرسش و پاسخ در نظر گرفته شده که نهایتاً منجر به تهیه پیش‌نویس سند سیاستی می‌شود.

او با اشاره به نشست‌های سیاستی بیان داشت: به منظور برپایی هریک از این نشست‌ها، تیمی متشکل از چندین کارشناس پژوهشی، مشاور و دبیر علمی با تمرکز بر روی موضوعات مورد نظر، چندین یادداشت سیاستی استخراج می‌نمایند که نتایج این پژوهش‌ها در روز همایش در قالب یک مقاله سیاستی توسط دبیر علمی همایش هر نشست، ارائه و پس از آن پنل تخصصی با ترکیب یک سخنران سیاستی و یک سخنران آکادمیک به بحث و بررسی موضوع می‌پردازند.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی همچنین با مهم شمردن مدیریت نوسانات ارزی در اقتصاد ایران، سازوکار مناسب حفظ ثبات ارزی را موضوعی دانست که در این همایش به آن پرداخته خواهد شد و عنوان داشت: تعیین سازوکار مداخله در بازار ارز، از جمله مسائلی کلیدی است که در همایش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نیلی با معرفی سخنرانان کلیدی همایش گفت: دکتر سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی در خصوص چارچوب نوین سیاست پولی و اصلاح نظام بانکی، دکتر طیب‌نیا، وزیر اقتصاد در خصوص راهبرد دولت برای خروج از رکود، دکتر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی در خصوص تحلیلی بر تحولات اقتصاد کلان و سیاست‌های پولی کشور، مهندس نعمت‌زاده، وزیر صنعت در خصوص نظام تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی، دکتر نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور در خصوص چالش‌ها و اولویت‌ها، دکتر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور در خصوص ویژگی‌های نظام تصمیم‌گیری در دولت یازدهم و سایر مقامات بانک مرکزی و دولتی مباحث تخصصی را ارائه می‌کنند.

بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در روزهای 25 و 26 خردادماه سال 1393 در سالن اجلاس سران تهران برگزار می‌شود.