کدخبر: ۱۰۰۸۶۷ لینک کوتاه

جای خالی کشت نوین در میان بحران آب

یک عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس اظهار کرد: با وجود بحران آب و نیاز کشور به تولید محصولات اساسی همچون گندم، وزارت جهاد کشاورزی در زمینه توسعه روش های نوین آبیاری و روش های نوین کشت کم کاری کرده است.

ابراهیم کارخانه‌ای در گفت‌وگو با اقتصاد نیوز با اشاره مصرف بالای آب در مزارع و میزان محدود برداشت تاکید کرد: ما با تکیه بر روش‌های نوین آبیاری و روش‌های نوین کشت می‌توانیم میزان تولید محصولات اساسی دیم را دو برابر کنیم.

او افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر با برداشت‌های بی‌رویه از منابع پایه با بحران شدید آب مواجه هستیم و از سوی باید محصولات اساسی خود همچون گندم را در داخل تامین کنیم؛ در نتیجه باید به روش‌های نوین آبیاری و روش‌های نوین کشت توجه بیشتری کنیم.

کارخانه‌ای گفت: یکی از روش‌های مدرن خاک‌ورزی حفاظتی است؛ در واقع یک سیستم نوین شخم‌زنی با ماشین‌آلات خاصی است که باعث می‌شود رطوبت آب بیشتر حفظ شود و کشاورزان آب کمتری استفاده و در مقابل محصول بیشتری دریافت کنند.

او افزود: اکنون در 13 هزار و 500 هکتار از مزارع دیم همدان کشاورزان دو برابر بیشتر از سایرین گندم تولید می‌کنند.

این عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس از وزیر جهاد کشاورزی می‌خواهد به شیوه‌های جدید بیشتر بها دهد تا مشکل تامین امنیت غذایی در کنار حفظ منابع آب اتفاق بیفتد.

به گزارش اقتصاد نیوز، سه‌شنبه هفته جاری گروهی از نمایندگان قصد دارند در خصوص عملکرد وزارت جهاد کشاورزی از محمود حجتی سوال کنند. نماینده مردم همدان یکی از این افراد است. کارخانه‌ای در این نشست در خصوص بهره‌گیری از روش‌های نوین آبیاری و تولید گندم از وزیر سوال دارد.