کدخبر: ۱۰۰۸۸۶ لینک کوتاه

جهش دوباره مصرف برق با وجود گرانی ها

مدیرعامل توانیر با اشاره به جهش دوباره مصرف برق کشور با وجود افزایش قیمت ها پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، اعلام کرد: گرمای زودرس بهاری منجر به رشد ۱۲ درصدی مصرف برق کشور شده و در صورت صرفه جویی مردم تابستان خاموشی نداریم.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از مهر، همایون‌حائری درباره آخرین وضعیت تولید و مصرف برق در آستانه فصل تابستان، گفت: همزمان با فرا رسیدن فصل تابستان متوسط مصرف برق کشور هم حدود 12 درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل توانیر با اعلام اینکه با وجود افزایش 12‌درصدی مصرف برق کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تولید هم حدود 9 درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: فرا رسیدن گرمای زودرس منجر به رشد قابل‌توجه مصرف برق در استان‌های کشور شده است.

این مقام مسوول با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته از سال گذشته تاکنون به منظور تعمیر شبکه تولید و انتقال برق کشور، اظهار داشت: در شرایط فعلی، نیروگاه‌ها و شبکه انتقال برق به منظور تامین پایدار و مطمئن برق مشترکان در آمادگی کامل قرار دارند.

او همچنین خواستار صرفه‌جویی مردم در مصرف برق شد و افزود: قطعاً با مدیریت مصرف برق توسط مشترکان فصل تابستان بدون خاموشی پشت سر گذاشته می‌شود.

حائری در ادامه یکی از مهم‌ترین دلالی رشد پیک مصرف برق تابستانی کشور را سامانه‌های سرمایشی عنوان کرد و افزود: حدود 16 تا 17 هزار مگاوات افزایش مصرف برق تابستانی مربوط به سامانه‌های سرمایشی بوده که در کل جهان بی‌سابقه است.

مدیرعامل توانیر در پاسخ به این سوال مهر که چرا افزایش قیمت برق پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها منجر به کاهش مصرف برق در کشور نشد؟ توضیح داد: میزان افزایش قیمت برق در سال جاری ناچیز بوده است و عملاً تاثیری در کاهش مصرف این انرژی پاک نداشته است.

این مقام مسوول با بی‌سابقه خواندن رشد مصرف برق تابستانی در ایران در مقایسه با حتی کشورهای گرمسیری جهان، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 30 درصد برق تولیدی کشور توسط سامانه‌های سرمایشی مصرف می‌شود.

به گزارش مهر، وزارت نیرو با انتشار گزارشی‌هایی اعلام کرده است: در طول چند روز گذشته مصرف برق بیش از 2500 مگاوات افزایش یافت. میزان ذخیره نیروگاه‌های کشور در روز گذشته به 2267 مگاوات کاهش یافته است.

بر این اساس هفته گذشته پیک مصرف برق کشور به بیش از 40 هزار مگاوات رسید در حالی که پیک مصرف برق کشور سال گذشته 37 هزار و 748 مگاوات گزارش شده بود.