کدخبر: ۱۰۰۸۹۸ لینک کوتاه

شرکای خارجی از ساخت پالایشگاه کنار رفتند؛

تکرار داستان شرکای غیرمتعهد این بار در ساخت پالایشگاه؟

زمانی که صحبت از ساخت پالایشگاه می شود، برخی آن را اقتصادی و برخی دیگر غیراقتصادی می دانند. نیاز داخل به تامین مصرف بالای بنزین نیز این مساله را حیاتی تر می کند. اما مهم ترین مساله این است که ایران چقدر می تواند روی شرکای خود در این زمینه حساب کند.

به گزارش «اقتصاد نیوز»، بحث بر سر ساخت پالایشگاه از آنجایی اهمیت پیدا می‌کند که کلیه مدافعان واردات بنزین مساله لزوم افزایش ساخت پالایشگاه در داخل کشور را مطرح می‌کنند. در این میان ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس از اهمیت بیشتری برخوردار است اما ساخت آن بارها و بارها به تاخیر افتاده است. در این میان معاون وزیر نفت در حالی خبر از جزییات ساخت 11 پالایشگاه جدید نفت و میعانات گازی در داخل کشور داده است که پیش از این صحبت‌هایی در خصوص ساخت پالایشگاه با مشارکت کشورهای مختلف از جمله ونزوئلا شده بود. هر چند که صحبت‌ها حاکی از صفر بودن درصد پیشرفت این همکاری‌هاست. بر همین اساس نیز به نظر می‌رسد که ایران در نظر دارد خود برای ساخت پالایشگاه دست به کار شود. عباس کاظمی معاون وزیر نفت در صحبت‌های خود این مساله را مورد تاکید قرار داده است که ساخت پالایشگاه با مشارکت کشورهای سوریه، مالزی، اندونزی و ونزوئلا هیچ پیشرفتی نداشته و عملاً معلق شده است.

داخل یا خارج؟
البته مساله ساخت پالایشگاه به داخل کشور ختم نمی‌شود چرا که پیش از این نیز بارها به ساخت پالایشگاه در خارج کشور تاکید شده بود. این مساله که از آغاز به کار دولت یازدهم جدی‌تر شده بود، در نهایت با قول مسوولان دولتی مبنی بر ساخت 10 پالایشگاه در خارج کشور و یا سرمایه‌گذاری در این حوزه همراه شد. در همان زمان نیز خبرگزاری فارس اعلام کرده بود که این کار به منظور توسعه صادرات فرآورده‌های نفتی به جای صادرت نفت خام است. زمانی که جزییات سرمایه‌گذاری‌های ایران در پالایشگاه‌های خارجی مطرح شد، پای آفریقا نیز به این فعالیت‌ها باز شد. تا جایی که سال گذشته رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی اعلام کرد که ایران قصد دارد شش پالایشگاه در آفریقا بسازد. وی در آن زمان مساله را نهایی دانسته و عنوان کرده بود که حتی تفاهم‌نامه‌هایی با این کشورها امضا شده است.

خارجی‌ها متعهدند؟
مطرح شدن نام‌هایی از جمله زیمباوه، ونزوئلا، اندونزی و دیگر کشورها برای ساخت پالایشگاه در داخل ایران و یا مشارکت ایران با این کشورها، این مساله را مطرح می‌کند که آیا این کشورها مانند دیگر کشورهای شریک ایران در حوزه انرژی عهدشکن نخواهند بود؟ استراتژی‌هایی که ایران در همکاری‌های خود داشته سبب شده تا در طول هشت سال گذشته حجم بالایی از سرمایه‌گذاری‌ها به سمت خسارت‌هایی برود که ایران به خاطر عهدشکنی شرکای خود متحمل شده است. با این حال، صحبت‌های اخیر معاون وزیر نفت مبنی بر صفر بودن درصد پیشرفت ساخت پالایشگاه از سوی خارجی‌ها در ایران، این مساله را تایید می‌کند که ساخت پالایشگاه نیز مانند دیگر فعالیت‌های حوزه انرژی، نیاز به برنامه‌ریزی و بازنگری‌های جدی دارد تا داستان عهدشکنی‌ها در ساخت پالایشگاه تکرار نشود.