کدخبر: ۱۰۰۹۰۷ لینک کوتاه

سفیر امارات در ایران:

۹۵درصد از مشکلات تجاری تهران و ابوظبی حل و فصل شده است

سفیر امارات در ایران گفت: ۹۵ درصد از مشکلاتی که می توانست به عنوان سدی در افزایش مناسبات تجاری تهران و ابوظبی باشد طی سال های اخیر حل و فصل شده است.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از تجارت فردا، سیف‌محمد عبید‌الزعابی در رابطه با مشکلات بانکی که منجر به کاهش حضور سرمایه‌گذاران ایرانی در امارات شده است، گفت: حوزه بانکی اماراتی بیشتر در حوزه عملیاتی بانک‌های خصوصی قرار دارد و هیچ قدرتی نمی‌تواند آنها را مجبور به انجام کاری کند.

او افزود: این بانک‌ها تنها از قوانین حاکم بر نظام بین‌الملل پیروی می‌کنند که متاسفانه این نظام نیز بر اجرای روند تحریم‌ها با استناد به مصوبات سازمان ملل تاکید دارد؛ در امارات بانک‌های بزرگی وجود دارند اما تمامی آنها از برخورد کشورهای غربی با بانک فرانسوی که به همکاری با ایران می‌پرداخت، واهمه دارند.

سفیر امارات در ایران متذکر می‌شود: تنها این را بدانید که بانک‌های مرکزی دو کشور در حال انجام مذاکراتی برای خروج از وضعیت فعلی حوزه‌های بانکی هستند و امیدواریم که با کمک خدا بتوانیم از این موانع هم عبور کنیم.

او همچنین با بیان این مطلب که در چند ماهی که هدایت سفارتخانه امارات در تهران را بر عهده‌ گرفته‌ام بر تعداد ویزاهای توریستی و تجاری اعطا شده به شهروندان ایرانی افزوده شده است، ادامه داد: در حال حاضر 68 پرواز هر هفته از ایران به امارات انجام می‌شود و جالب اینکه تمام این پروازها پر است و صندلی خالی ندارد. این یعنی اولویت ایرانیان برای سفر امارات است.

او خاطرنشان کرد: البته من مشکلات تجار ایرانی در امارات را رد نمی‌کنم اما باید بدانید که بازرگانان ایرانی نسبت به همتایان خارجی خود در امارات شرایط بهتری دارند؛ مشکلاتی در مورد روابط بانکی وجود دارد که باید گام‌به‌گام حل شود.

به گفته الزعابی بانک‌های خصوصی اماراتی هم دچار مشکلات و محدودیت‌هایی شده‌اند که ناخواسته باید سخت بگیرند. با این همه ما خوش‌بین هستیم که در آینده نزدیک این مشکلات برطرف شود.

او همچنین با اشاره به سطح هیات تجاری امارات در ایران گفت: تمام کسانی که برای تجارت به تهران آمده‌اند همه از تجار بزرگ اماراتی هستند و در تمام زمینه‌های صنعتی، تجاری، خدماتی و حمل و نقل آماده همکاری با تجار ایرانی هستند.

سفیر امارات تصریح کرد: هیات اماراتی در سفر به ایران در مورد تمامی زمینه‌های همکاری به گفت‌وگو پرداختند و در دیدار با وزیر صنعت و رئیس کل بانک مرکزی و رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران نیز به بحث و تبادل‌نظر راه‌های ارتقای مناسبات دوجانبه را بررسی کردند.

او ادامه داد: پیشنهاد همکاری در حوزه حمل‌ونقل ریلی ایده بسیار خوبی است. با اشاره به گزارش‌های مثبتی که از طرف بازرگانان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی به امیر امارات رسیده، ما آماده هستیم تا با مهیا شدن شرایط، همکاری‌های اقتصادی بسیار بیشتری با ایران داشته باشیم.

الذعابی با طرح این موضوع که ما در آینده نزدیک هم شاهد دستاوردهای سفر اخیر تجار اماراتی به ایران خواهیم بود، تاکید کرد: دستاوردهای این سفر بسیار شاخص و نشانه خوبی برای توسعه و تداوم روابط خواهد بود.

او افزود: هیات اماراتی پس از تهران به ارمنستان سفر می‌کند و قطعاً موضوعاتی که در رابطه با همکاری‌های سه‌جانبه ایران و امارات و کشوری ثالث مطرح شد در ایروان نیز مجدداً مطرح می‌شود.

سفیر امارات در ایران گفت: امارات روابط بسیار خوبی با کشورهای حاشیه دریای خزر و جمهوری‌های استقلال‌یافته اتحاد جماهیر شوروی سابق دارد و معتقدم که پیشنهادات ایران در رابطه با حمل و نقل ریلی و جاده‌ای می‌تواند در دیدار با مقامات ارمنستان نیز مجدداً مورد ارزیابی قرار گیرد.