کدخبر: ۱۰۰۹۱۴ لینک کوتاه

رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرد:

سلامت بانکی کشور در خطر است

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه در سال های گذشته شبکه بانکی بسیار فراتر از حد توان خود اقدام به ارائه تسهیلات کرده است، افزود: این در حالی است که انباشت مطالبات معوق موجب شده تا سلامت بانکی کشور با مخاطره روبه رو شود.

به گزارش «اقتصاد نیوز»،‌ ولی‌الله سیف در حالی از انباشت مطالبات معوق بانکی ابزار نگرانی کرده که پیش از این نیز چندین مقام دولتی نسبت به این موضوع گلایه‌هایی را مطرح کرده بودند. در آخرین آمار اعلام شده از سوی مقامات دولتی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور میزان مطالبات معوق بانکی را بیش از 80 هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود که چند روز بعد غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران این میزان را 100 هزار میلیارد تومان ذکر کرد.

در همین حال، رئیس کل بانک مرکزی که در افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه سخن می‌گفت، اظهار کرده است: فراتر رفتن بانک‌ها در ارائه تسهیلات، شبکه بانکی و تجهیز منابع بین‌المللی را تحت تاثیر قرار داده است.

طبق گزارش ایسنا، رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: متاسفانه ارائه بیش از حد تسهیلات بانکی، تجهیز منابع و جذب سرمایه را تحت تاثیر قرار داده، به گونه‌ای که اکنون شبکه بانکی نمی‌تواند در تجهیز و تخصیص منابع بین‌المللی نقش خود را به خوبی ایفا کند.

سیف با اشاره به ترجیح تامین مالی از شبکه بانکی نسبت به بازارهای مالی گفت: ارزان بودن تسهیلات ارائه شده از سوی بانک‌ها و همچنین مالکیت نسبی دولت در بخش دولتی و فشارهای ناشی از این مساله باعث شده تا شرکت‌های دولتی تمایلی به استفاده از بازار سرمایه برای تامین مالی خود نداشته و به سوی منابع بانکی روی آورند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اعمال اشکال مختلف سرکوب مالی و اتکا به منابع بانکی نه‌تنها موجب رشد اقتصادی نشده بلکه نقدینگی و تورم را نیز به طور فزاینده‌ای افزایش داده است.

سیف در ادامه به آمارهای مربوط به سال 1392 اشاره کرد و گفت:‌ در این مدت حدود 236 هزار میلیارد تومان تسهیلات از شبکه بانکی در حالی تزریق شده که رشد تولید ناخالص داخلی قابل‌توجه نبوده است.

او اضافه کرد: در سال 92 از مجموع کل تسهیلات سهم بازرگانی، خدمات و صادرات حدود 4.5 درصد، صنعت 29.9 درصد، مسکن 12.2 درصد و کشاورزی 9.4 درصد بوده است. این در حالی است که 54 درصد از کل تسهیلات بابت تامین سرمایه در گردش هزینه شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این‌که افزایش بی‌رویه حجم مطالبات غیر جاری در سال‌های اخیر اکنون به چالش جدی نظام بانکی تبدیل شده است، بیان کرد: نسبت مطالبات غیر جاری که در حالت عادی و طبق قوانین بین‌المللی به پنج درصد نمی‌رسد اکنون در نظام بانکی ایران حدود 15 درصد است.