کدخبر: ۱۰۰۹۴۰ لینک کوتاه

در آستانه نخستین نشست ۲۰۱۴

رضایت اعضای اوپک از قیمت نفت

بازار های نفتی در سال جاری شاهد نوسانات زیادی در بهای نفت سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) نبوده اند و دلالان نفتی از این بابت رضایت کافی دارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در آستانه‌ی نخستین نشست اعضای سازمان اوپک در سال جاری، این سازمان شاهد ثبات نسبی در اهداف خود در زمینه‌ی بهای نفت و میزان تولید است.

این ثبات حتی در آن دسته از بازارهای خاورمیانه که درگیر ناآرامی هستند و با وجود ناآرامی های سیاسی میان روسیه و اوکراین، افزایش تولید نفت آمریکا و کاشه رشد اقتصادی چین به قوت خود باقی است.

«چادمبری» «تحلیلگر انرژی موسسه اقتصادی MLV» در این زمینه گفته است: تمام اعضای اوپک با بهای فعلی نفت کاملا موافق هستند و این قیمت نه تنها عالی است، بلکه نوسان بسیار محدودی دارد.

وی افزوده است: به عقیده‌ ما، بهای نفت در این سازمان در بهترین حالت خود قرار دارد و در صورت هرگونه افزایش بها با مشکل کاهش تقاضا و در صورت کاهش بها با مشکل هزینه‌ی تولید در میان اعضای اوپک روبه‌رو خواهیم شد.

اوپک با تولید روزانه 30 میلیون بشکه نفت خام در روز در جایگاه با ثبات خود برای دو سال متوالی قرار دارد. بهای سبد نفتی این سازمان که میانگین بهای 12 نوع نفت خام متفاوت است؛ در سال 2012 که معادل 109 دلار و 45 سنت، در سال 2013، 105 دلار و 87 سنت و در سال 2014 و تاکنون 104 دلار و 81 سنت بوده است که تا به امروز افزایش یک درصدی داشته در سال جاری است و تا به امروز، نفت خام آمریکا نیز در بازار‌های مبادلات نیویورک چهار درصد افزایش و نفت خام برنت در بازار‌ مبادلات بین‌المللی 1.1 درصد افزایش داشته است.

«تیم ایرن» کارشناس انرژی در موسسه اقتصادی «Citi» می‌گوید: تقاضا برای نفت خام اوپک در سال‌های اخیر کاهش یافته و به موازات آن تولید کشور‌های غیر عضو این سازمان به شدت افزایش و بر تقاضای جهانی نفت پیشی گرفته است.

در ششم ماه «می» نیز سازمان انرژی ایالات متحده پیش‌بینی تقاضای روزانه 29.63 میلیون بشکه نفت خام برای سازمان اوپک در سال جاری کرده بود. بنابراین به گفته «ایرن» هدف اوپک مبنی بر تولید 30 میلیون بشکه در روز، میزان مقبولی است.

«لی وان» اضافه می‌کند: با توجه به پیش‌بینی افزایش تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال جاری، نیازی به کاهش تولید در نفت خام اوپک نیست.

نخستین نشست اعضای اوپک در سال جاری روز چهارشنبه دروین برگزار خواهد شد و کشورهای عضو در خصوص موضوعات عرضه، تقاضا، تولید و دیگر مسائلی که در سال جاری پیش‌رو دارند، تبادل نظر خواهند کرد.

در نشست گذشته این سازمان در ماه دسامبر، این گروه پیش‌بینی کرد، در سال 2014 با توجه به افزایش تولید آمریکا تولید نفت خام در منطقه آمریکای شمالی از 18.2 میلیون بشکه در روز به 18.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

هم‌چنین در اواسط ماه «می» آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که تقاضای جهانی نفت در سال 2014معادل 92.8 میلیون بشکه خواهد بود که 1.3 میلیون بشکه در روز بیشتر از گزارش این سازمان در ماه آوریل است.

براساس گزارش ماهانه اوپک ، تولید این سازمان در ماه آوریل در سطح 29.72 میلیون بشکه در روز قرار داشته و همه اعضاء خود را ملزم به حفظ این سطح تولید کرده‌اند و تنها افزاشی تولید مربوط به عراق، آنگولا و عربستان سعودی است.