کدخبر: ۱۰۰۹۴۹ لینک کوتاه

دبیرکل خانه کشاورز اعلام کرد

ایران توان تولید غذای ۶۶ میلیون نفر را دارد

دبیرکل خانه کشاورز گفت: ما فقط می توانیم نیاز ۶۶ میلیون نفر از جمعیت ۷۶ میلیون نفری کشور را تامین کنیم.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تجارت فردا، عیسی کلانتری با اشاره به اینکه کشور توان تولید 118 میلیون تن تولید محصول کشاورزی را ندارد؛ اظهار کرد: درحال حاضر مجموع تولید ما حدود 80 میلیون تن است.

وی افزود: ما در دو سال گذشته برای 33 میلیون نفر کالای اساسی تولید کردیم، این موضوع را آمار گمرک نشان می‌دهد.

وزیر اسبق جهادکشاورزی با اشاره به کمبود منابع آبی کشور؛ تاکید کرد: اگر دولت سرمایه‌گذاری بیش از 100 میلیارد دلار در بخش کشاورزی کند بهره‌وری آب در بخش تولید دو برابر شود، ما می‌توانیم نیاز 66 میلیون نفر از جمعیت 76 میلیون نفری کشور را تامین کنیم.

وی ادامه داد: دولت این موضوع‌ها را با زبان بی‌زبانی اعلام کرده است و گفته شاید مساله آموزش، مسکن، صنعت با پول نفت حل شود اما کشور از نظر تامین آب مشکل دارد، از نظر تامین غذا مشکل دارد. حال اگر جمعیت ما دو برابر هم شود ما نمی‌توانیم بیش از نیاز 66 میلیون را از داخل تامین کنیم.

کلانتری با نقد سیاست‌های کلان در سال‌های گذشته و موجود گفت: کشاورزان ما به رغم استفاده از منابع آب، از صادرات و واردات هراس دارند.

وی افزود: درحال حاضر بیش از 50 درصد کشاورزان ما نمی‌توانند با وجود دلار سه هزار تومانی با کشاورزان اروپایی و آمریکایی رقابت کنند. اما به خاطر سیاست‌های پوپولیستی از او حمایت می‌کنیم. کسی که غیر‌اقتصادی تولید می‌کند کشاورز نیست و بهتر است تولید را رها کند، هیچ عیبی هم ندارد.

دبیرکل خانه کشاورز با اشاره به اینکه ما نمی‌توانیم به هر قیمتی کشاورزان ناتوان را در بخش حفظ کنیم؛ اظهار کرد: ایران نمی‌تواند مثل ژاپن از تولید‌کنندگان حمایت کند. تولید ناخالص ژاپن شش هزار میلیارد است و تولید ناخالص ما به 500 میلیارد هم نمی‌رسد.

وی افزود: ژاپن طبق قانون اساسی‌اش سالانه 27 تا 28 میلیارد دلار، تقریباً 60 تا 70 درصد صادرات نفتی ما، به کشورهای جهان سوم کمک می‌کند. پس ما نمی‌توانیم بیش از حد از کشاورزمان حمایت کنیم. از طرفی سرانه مصرف روزانه آب 300 لیتر است؛ در حالی که این رقم در اروپا روزانه 150 لیتر است.

البته وزیر اسبق جهادکشاورزی اذعان کرد: در ایران مشکل ضایعات آبی نیز وجود دارد؛ یعنی حجم آبی که از تصفیه‌خانه می‌آید با آبی که مصرف‌کننده دریافت می‌کند، 50 درصد تفاوت دارد ولی این مشکل را به حساب مصرف‌کنندگان گذاشته می‌شود.