کدخبر: ۱۰۱۰۰۷ لینک کوتاه

رییس سابق سازمان هواپیمایی کشوری:

بالا بودن سن هواپیما تنها هزینه ها را افزایش می دهد

یک کارشناس حمل ونقل هوایی اعتقاد دارد: هواپیما یکساله با هواپیمای ۲۰ ساله تفاوتی در حفظ ایمنی ندارد اما بالا بودن سن هواپیما هزینه های تعمیر و نگهداری را افزایش می دهد.

حمیدرضا پهلوانی رییس سابق سازمان هواپیمایی کشوری در گفت و گو با اقتصاد نیوز درباره ضرورت ورود هواپیماهای نو در ناوگان و تاثیر هواپیماهای سن بالا بر ایمنی ناوگان حمل ونقل هوایی اظهار کرد: پرواز هواپیما در ناوگان یکسری پارامترها و شاخصه های فنی دارد که براساس استانداردها بین المللی شرکت های سازنده هواپیما تعیین و تضمین کرده اند. با استناد به این مسایل سازمان هواپیمایی هر هواپیمایی که می خواهد در ناوگان پرواز کند را بررسی کرده و پس از اطمینان از ایمنی آن هواپیما مجوز پرواز می دهد. این مساله ربطی به سن هواپیما ندارد.

او باتاکید براینکه هواپیماها اگر نتوانند این پارامترها را رعایت کنند در هر سنی که باشند از پرواز آنها جلوگیری می شود. فرقی ندارد هواپیمای نو یا کهنه باشد. بیشتر از آنکه هواپیماهای سن بالا برای ناوگان ما مشکل ساز باشند این تحریم ها بود که باعث اختلال در سیستم تعمیر و نگهداری هواپیماهای کشور شد چراکه برای اینکه هواپیمایی بتواند مجوز پرواز از سازمان هواپیمایی بگیرید باید کارخانه سازنده تضمین خدمات نگهداری و پشتیبانی را بدهد .

به اعتقاد این کارشناس حمل ونقل هوایی سن هواپیما تاثیر بر ایمنی ندارد، تصریح کرد: بالا بودن سن هواپیما هزینه های تعمیر و نگهداری را افزایش می دهد. قطعا هواپیمای یکساله نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری ندارد اما هواپیمای 20 ساله برای انکه همانند هواپیما نو بتواند استاندارها و پارامترهای مربوطه را داشته باشد باید تحت تعمیر و نگهداری باشد.

او افزود: بجای آنکه از کهنه بودن هواپیماها بهانه بگیریم و مشکلات را برگردن فرسوده بودن ناوگان بیندازیم باید زمینه ای فراهم شود تا باکاهش تحریم ها شرکت های هواپیمایی بتوانند هواپیما با سن کمتر را وارد کنند و از تضمین تعمیر و نگهداری توسط کارخانه سازنده نیز برخودار باشند تا از هزینه هایی هنگفتی که بر ایرلاین ها وارد می شود به ویژه در سالهای اخیر کاسته شود.
رییس سابق هواپیمایی کشوری تصریح کرد: هواپیما یکساله با هواپیمای 20 ساله تفاوتی در حفظ ایمنی ندارد. در ناوگان کشورهای پیشرفته نیز شاهدیم هواپیماهای با عمر بالای 30 سال پرواز می کنند. اما هزینه های تعمیرو نگهداری انها با هزینه های تعمیر و نگهداری هواپیماها در کشور ما پس از تحریم ها اصلا قابل قیاس نیست.