کدخبر: ۱۰۱۰۱۴ لینک کوتاه

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

کسری ۷۰ میلیارد تومانی ترویج کشاورزی

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی خبر داد: اکنون کشور برای افزایش بهره وری منابع آبی و توسعه روش های نوین کشت، نیاز به ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان منابع مالی در بخش ترویج کشاورزی دارد.

اسکندر زند در گفت و گو با اقتصاد نیوز اظهار کرد: در شرایطی که با بحران آب و بهره‌وری پایین تولید مواجه هستیم؛ تامین منابع مالی‌ برای بخش ترویج کشاورزان بیش از آموزش اهمیت دارد؛ ولی متاسفانه منابع ملی‌ در بخش ترویج نداریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید براینکه کشاورزان ما به دلیل دانش کمی که دارند بیش از آموزش نیاز به ترویج دارند؛ افزود: تنها منابع ترویجی موجود منابع استانی است و منابع ملی برای ترویج کشاورزان در نظر گرفته نشده است.

وی ادامه داد: سازمان برای تشکیل و تجهیز مراکز خدماتی، راه اندازی شبکه کشاورز و تشکیل مشاور همراه حداقل نیاز به 60 تا 70 میلیارد تومان منابع مالی دارد.

البته زند گفت: به رغم نبود منابع مالی و عدم حمایت‌های مالی، سازمان با مجمع ملی خبرگان کشاورزی که 50 هزار کشاورز نمونه در ان عضو هستند، تفاهم‌ نامه‌ای امضاء کرده تا از کشاورزان نمونه به عنوان مروجین در مزارع استفاده شود.

وی افزود: سازمان با شرکت‌های خدمات مشاوره‌ای و فنی مهندسی کشاورزی نیز قراردادی بست تا امسال حداقل 7 تا 8 هزار نفر به عنوان ناظر جذب کند.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اذعان کرد: مصوب مجلس جذب 10 هزار نفراست؛ ولی میزان جذب نیروها به بودجه استانداری‌ها ارتباط دارد که بتوانند این منابع را تامین کنند.