کدخبر: ۱۰۱۰۲۹ لینک کوتاه

بهارستان در هفته ی که گذشت:

از رانت جنگلی تا رانت یورویی

هیات رئیسه مجلس هفته گذشته مشکلات متعددی با نمایندگان داشت، از جا به جایی کرسی های نمایندگان در صحن تا تذکرهای متعدد به نمایندگان در رابطه با اتمام وقت نطق هایشان.

به گزارش اقتصاد نیوز، جا به جایی کرسی‌های نمایندگان برمی‌گردد به آیین‌نامه داخلی مجلس که بر اساس آن هر سال بر طبق غرقه کشی جایگاه نمایندگان عوض می‌شود و نماینده‌هایی که در قسمت ابتدایی مجلس مستقر بودند به قسمت انتهایی و آنهایی که در قسمت انتهایی قرار داش‌اند به قسمت ابتدایی منتقل می‌شوند.

با وجود اینکه اسامی و شماره صندلی نمایندگان در راهروهای مجلس نصب شده بود با این حال بسیاری از نمایندگان با پیدا کردن صندلی‌های خود در صحن علنی مشکل داشتند و همین موضوع باعث تذکر رئیس مجلس به نمایندگان می‌شد تا سریع‌تر در جایگاه‌های خود مستقر شوند.

موضوع دیگر که این هفته در صحن علنی مجلس بسیار جلب‌توجه می‌کرد، مشکل زمان در مجلس و رعایت نکردن زمان اختصاص داده شده به آنها بود که باز هم هیات‌رئیسه مجبور بود مدام به نماینده‌ای که در حال صحبت بود تذکر دهد و یا تریبون او را قطع کند. برای نمونه کریمی‌قدوسی هفت دقیقه وقت برای قرائت صحبت‌های خود داشت اما با وجود اتمام این زمان، این نماینده بدون توجه به اتمام وقتش به صحبت‌های خود ادامه داد و بیش از سه دقیقه از زمان اختصاص شده به خود صحبت کرد و بسیاری دیگر از نمایندگان که به مساله زمان در صحبت‌های خود اهمیتی نمی‌دهند.

مشکل دیگر خواندن تذکرات کتبی نمایندگان به هیات دولت در صحن علنی مجلس بود و بعضی از نماینده‌ها به این امر اعتراض کردند، چرا که معتقد بودند هیات‌رئیسه فقط تیتر تذکر و نام نماینده تذکردهنده را در پشت تریبون می‌خواند و به متن تذکر هیچ اشاره‌ای نمی‌کند که همین امر باعث بروز سو تفاهم می‌شود، در صورتی که متن تذکر هم باید خوانده شود.

تریبون‌ها روشن می‌شود
با رسیدن نوبت به حسینعلی حاجی‌دلیگانی و روشن شدن میکروفنش او تذکر شفاهی خود را این‌گونه آغاز کرد: «به داد صیفی‌کاران و کشاورزان برسید.» نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه صحبت‌های خود را اینگونه ادامه داد: کشاورزان تا دیروز زکات‌دهنده بودند اما امروز زکات گیرنده شده‌اند.

در گیر‌و‌دار بحث مشکلات کشاورزان، محمدمهدی برومندی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی از برگزاری جلسه مشترک بین وزرای نیرو، نفت و جهاد کشاورزی در این کمیسیون خبر داد و محور اصلی این جلسه را موضوع کارت سوخت کشاورزان عنوان کرد با این وجود هنوز زمان حضور وزرا در این کمیسیون به طور دقیق مشخص نشده است. قاسم احمدی‌لاشکی، نماینده چالوس و نوشهر سه‌شنبه هفته گذشته در صحن علنی با بیان اینکه دولت از کشاورزان خسارت‌دیده در پی بارش برف و بروز سرما پشتیبانی نمی‌کند، گفت: یک‌قدم برای جبران خسارت‌های وارده به این قشر زحمتکش برداشته نمی‌شود. با کدام انگیزه می‌توان آنها را به ماندن پای کشاورزی و ادامه کار مجاب کرد.

صحبت‌ها در مورد کشاورزان و وضعیت نابسامان آنها مانند حلقه‌های به هم پیوسته ادامه دارد اما در این میان موضوع دیگری هم مطرح است و آن سبز شدن ویلا به جای درخت در زمین‌های کشاورزی شمال کشور است. حتماً شما هم در سفر به شمال با دیدن ساخت‌وسازهایی که در حال انجام است بارها افسوس خورده‌اید و دل‌نگران این شده‌اید که در آینده چه بر سر این مناظر بکر و زیبا می‌آید و آیا نسل بعدی هم می‌تواند از مناظر زیبای شمال استفاده کند یا خیر. چندی پیش بود که عبدالوحید فیاضی در گفت‌وگویی با اشاره به ساخت‌وسازها در شمال کشور و زمین‌های کشاورزی گفته بود مسوولان در این زمینه باید سکوت خود را بشکنند، چرا که تخریب اراضی زراعی، تفکیک و ساخت‌وساز در این زمین‌ها علاوه بر زیانی که به اقتصاد کشور وارد می‌سازد، سبب نابودی منابع طبیعی، ساخت‌وسازهای بی‌رویه و آثار اجتماعی زیان‌بار بی‌شماری می‌شود. حال با گذشت چند هفته از صحبت‌های فیاضی، نماینده مردم چالوس و نوشهر بار دیگر این موضوع را مطرح کرده و خواستار رسیدگی جدی به این ماجرا شده است.

لاشکی روز سه‌شنبه در مجلس گفت: مازندران زمانی قطب کشاورزی بود، اما امروز کشاورزی برای مردم توجیه اقتصادی و سودی ندارد و کسی هم به این قشر و مشکلات آنها توجهی نمی‌کند. جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت هم با صحبت‌های خود مهر تاییدی به گفته‌های لاشکی همسایه شمالی خود زد و گفت: به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی تولید برنج در شرایط فعلی، تولیدکنندگان به فکر تغییر کاربری زمین‌های خود افتاده‌اند. همان روز سه‌شنبه که بحث مشکلات کشاورزان و ساخت‌وساز در شمال کشور در مجلس مطرح بود، محمدرضا تابش نماینده اردکان هم با نماینده‌های شمال کشور همراه شد و به جمع منتقدین ساخت‌وساز در شمال کشور پیوست، او یکی از عامل‌های اصلی و مهم سیل استان مازندران و خسارت‌های ناشی از آن را تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و جنگل‌ها دانست. سیلی که به گفته محمد دامادی نماینده ساری خساراتی بیش از 75 میلیارد تومان را رقم‌ زده است. تابش از ساخت‌وسازهای بی‌رویه و غیراصولی بدون هیچ نظارت دقیقی در استان‌های شمالی گله کرد اما مقصر را دولت یازدهم ندانست چرا که معتقد است دولت به وظیفه خود در قبال حفاظت از حیات طبیعی و محیط زیست عمل کرده و اکنون وظیفه نمایندگان و قضات دادگستری است تا به مقابله با زمین‌خواری‌ها و جنگل‌تراشی‌ها بپردازند و نگذراند افرادی با استفاده از رانت‌های چند هزارمیلیاردی جنگل‌ها را بتراشند و ساختمان بسازند.

رانت چند وقتی است که اگر محور اصلی بحث‌ها نباشد، حداقل بحث‌ها به آن ختم می‌شود. احمد توکلی عزم خود را جزم کرده است تا ماجرای رانت 650 میلیون یورویی را به طور جدی و شفاف پیگیری کند و آن طور که خود می‌گوید دادستانی دیوان، تخلف 650 میلیون یورویی را تایید کرده است. توکلی که عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار است، شنبه هفته گذشته نامه‌ای در رابطه با این رانت به علی لاریجانی نوشت و در آن جزییات تازه‌ای از این رانت را مطرح کرد، مانند این مساله که بانک مرکزی تفاهم‌نامه‌ای با شرکت خاص، که احمد توکلی این شرکت خاص را (سپید استوار آسیا) معرفی می‌کند، امضاء کرده بود که امکان تخلیه کالا از کشتی، ترخیص آن از گمرک و عرضه کالا به بازار را، بدون معطلی برای این شرکت، فراهم می‌ساخت. انحصار چنین تصمیمی به تاجر خاص و دریغ داشتن چنین مزیتی از دیگران، آن را به رانتی تبدیل کرد که یک ثمره تلخ آن تقویت نقش انحصاری این شرکت در بازار حساس کالاهای اساسی است. او در بخش دیگر نامه خود به رییس مجلس نوشته است: منافع ناشی از نپرداختن جریمه تأخیر تخلیه، هزینه انبارداری، هزینه معطلی سرمایه و منافع دسترسی سریع به بازار و کاهش ریسک و نااطمینانی ناشی از تضمین دریافت ارز در سررسیدهای معین، سر از صدها میلیارد تومان در می‌آورد.