کدخبر: ۱۰۱۰۴۴ لینک کوتاه

عراقچی:

میزان اثرگذاری مذاکرات دو جانبه در نشست هفته آتی ایران و ۱+۵ مشخص می شود

مذاکره کننده ارشد تیم هسته ای ایران گفت: نتیجه مذاکرات دوجانبه تهران با واشنگتن، پاریس، مسکو و برلین در مذاکرات هفته آتی ایران و ۱+۵ مشخص می شود.

عباس عراقچی در گفت‌وگو با اقتصاد نیوز با بیان این مطلب که ما سه دور مذاکره فشرده با مذاکره‌کنندگان آمریکایی، فرانسوی و روسی را پشت‌سر گذاشته‌ایم، اظهار داشت: آماده هستیم تا در دور جدید گفت‌وگوهای خود پای میز مذاکره با آلمانی‌ها بنشینیم.

او افزود: ما تبادل نظرات خوبی در مذاکرات هفته گذشته خود داشتیم اما با این حال نمی‌توانم بگویم که به پیشرفت خاصی رسیده‌ایم.

مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای ایران با اشاره به مذاکرات هفته آتی ظریف و اشتون گفت: امیدوارم ماحصل گفت‌وگوهای دوجانبه تهران با واشنگتن، پاریس، مسکو و برلین بتواند در مذاکرات ایران و اعضای گروه 1+5 تاثیرگذار باشد.

او همچنین در مورد طولانی شدن روند مذاکرات ایران با طرف آمریکایی نیز تاکید کرد که این مذاکرات با توجه به نقشی که واشنگتن در اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران دارد بیش از دیگر گفت‌وگوها به طول انجامیده است.

به گفته عراقچی آمریکایی‌ها علاوه بر تحریم‌های سازمان ملل و دوجانبه با اروپا، محدودیت‌هایی را هم به صورت یک‌جانبه بر اقتصاد ایران اعمال کرده‌اند.

او متذکر شد: آمریکایی‌ها نقش ویژه‌ای در کارکرد تحریم‌ها دارند بر همین اساس هم منطقی است که مذاکرات دوجانبه تهران و واشنگتن متفاوت از گفت‌وگوهای دیگر باشد.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه گفت: عزم ایران بر دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با 1+5 و توقف اعمال تحریم‌ها است و مذاکرات فشرده با تمامی طرف‌های گفت‌وگو نیز بر همین اساس انجام می‌شود.