کدخبر: ۱۰۱۰۷۰ لینک کوتاه

ابهامات خودرویی همچنان پابرجاست

کشمکش بین خودروسازان و شورای رقابت

درحالی که شورای رقابت دستورالعمل جدید برای قیمت گذاری خودرو را اعلام کرده است همچنان ابهامات زیادی در زمینه قیمت خودرو وجود دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز،در حال حاضر موضوع آپشن ها و استانداردهای اجباری و قیمت پایه خودرو از ابهامات موجود در قیمت‌های اعلامی از سوی شورای رقابت است.

 یکی از دلایل اختلاف بین خودرو سازان و شورای رقابت قیمت‌هایی است که به عنوان قیمت پایه در فرمول جدید قیمت‌گذاری مدنظر قرار گرفته است.همچنین شورای رقابت اعلام کرده است که خودروسازان حق افزایش قیمت نسبت به قیمت‌های اعلامی به عنوان آپشن را ندارند و آپشن باید به اختیار مصرف‌کننده روی خودرو نصب شود. این در حالی است که این شورا اعلام نکرده که آیا استانداردهای اجباری همچون کیسه هوا و استاندارد آلایندگی یورو 4 را نیز به عنوان آپشن در نظر گرفته است یا نه.
رضا شیوا رئیس شورای رقابت در همین زمینه به خبرنگار اقتصاد نیوز توضیح داد: ما هنوز در مورد قیمت آپشن ها به جمع بندی نرسیده ایم ولی به زودی نرخ ها را در این زمیه اعلام می کنیم.

 وی ادامه داد:ما اجازه داده ایم تا شهریور ماه خودروهای یورو 2 شماره گذاری شود و مصرف کننده می تواند مابه التفاوت تبدیل یورو 2 به یورو 4 را بپردازد.

 شیوا در ادامه درباره اعتراض خودرو سازان نسبت به قیمت های جدید گفت:خودروسازان موظفند مصوبات شورای رقابت را اجرا کنند و خودرو سازان حق هیچ اعتراضی به دستورالعمل جدید را ندارند و آنها موظف هستند آن را اجرایی کنند.

رییس شورای عالی رقابت در ادامه در پاسخ سوال دیگری مبنی بر این که مبنای قیمت گذاری ها چه سالی بود،گفت:در فرمول این قیمت‌ها تجدیدنظر شد و قیمت جدید تورم بخشی بانک مرکزی به علاوه متغیر کیفیت از 2.5 درصد مثبت تا 2.5 درصد منفی دارای جایزه و جریمه شدند.

به گزارش اقتصاد نیوز، قیمت خودرو هفته گذشته بر اساس مصوبه شورای رقابت، 3.7 تا 6.9 درصد افزایش یافته است.

انتهای پیام