کدخبر: ۱۰۱۰۷۸ لینک کوتاه

ابهام در سهم تولید از محل درآمدهای فاز دوم هدفمندی

قرار بود در فاز اول اول هدفمندی یارانه ها ۳۰ درصد از درآمد اجرای این قانون به بخش تولید و صنعت اختصاص یابد که این سهم هرگز محقق نشد و در ادامه حتی با وجود کاهش ۱۰ درصدی سهم تولید از درآمد هدفمندی یارانه ها که از سوی مجلس به تصویب رسید اما حتی همین سهم ۲۰ درصدی نیز به اذعان کارشناسان و تولیدکنندگان تحقق نیافت.

به گزارش اقتصاد نیوز در ابتدای سال جاری  فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل های انرژی د حالی انجام شد که برخلاف فاز اول، وزارت صنعت، معدن و تجارت در این دوره  حتی بسته خاصی را برای حمایت از بخش صنعت و تولید ارائه نکرد. همین موضوع باعث شد تا نگرانی‌هایی در بین تولیدکنندگان به وجود بیاید.

این درحالی ست که حتی امروز رییس جمهور در در پاسخ به سوالی درباره میزان اعتبار به بخش تولید به جواب کوتاهی اکتفا کرده و موضوی را سمت سلامت و بهداشت هدایت کند.

حسن روحانی رییس جمهور ایران امروز در نشست خبری خود در پاسخ به یک پرسش که دولت تاکنون چه میزان اعتبار از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش تولید اختصاص داده است، اظهار کرد: یکی از اهداف مهم ما تولید است. زیرا ما برای رشد اقتصادی و اشتغال به تولید نیازمندیم اکنون نیز بخشی از درآمد حاصل از هدفمندی‌ یارانه ها به بخش تولید و به ویژه بخش برق اختصاص یافته است. ما در ادامه بخشی دیگر از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها را به تولید اختصاص می دهیم.

وی با بیان این که  موضوع سلامت برای ما مهم است و بخش بزرگی از درآمد یارانه‌ها به بخش سلامت اختصاص یافته تا نگرانی مردم در این بخش کمتر شود.،گفت:در این راستا ما قدم‌های بزرگی برداشته‌ایم به طور مثال بیمه را همگانی کرده‌ایم و تسهیلات زیادی در بیمارستان‌های دولتی ایجاد کرده و داروهای تحت پوشش را گسترش داده و بیماران صعب‌العلاج را تحت پوشش قرار داده‌ایم دولت فکر می‌کند این اقدامات ضروری است تا مردم در نظام سلامت آسودگی داشته باشند. البته که ما در بخش امنیت غذایی ، محیط زیست و حمل و نقل عمومی نیز از درآمد یارانه‌ها استفاده می‌کنیم.

رییس جمهور در ادامه با بیان این‌که دولت  دو جلسه با شورای هماهنگی اقتصادی داشته است،خاطرنشان کرد:سرمایه در گردش نیازمندی اولیه تولید است در این بخش ما مشکلاتی را در بانک‌ها داشته ایم که در حال رفع این مشکل هستیم. ما تلاش می‌کنیم بخشی از تسهیلات بانکی را متقبل شویم. ما در حد توان درآمدی خود از بخش تولید حمایت می‌کنیم.
انتهای پیام