کدخبر: ۱۰۱۰۹۱ لینک کوتاه

مروری بر تبعات طرح مسکن مهر در اقتصاد کشور

بحران در کمین بخش مسکن

یک کارشناس مسکن معتقد است: طرح مسکن مهر تبعات خود را برجای گذاشته است و بحران بخش مسکن را کلید زده است. بطوریکه از ۴ میلیون خانوار فاقد مسکن ملکی در سال ۷۵ در سال ۹۰ به حدود ۷ میلیون خانوار بدون مسکن رسیده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، روز گذشته رئیس جمهور در دومین نشست خبری با رسانه ها تاکید کرد که رشد بی حساب تورم بخش بزرگش به مسکن مهر مرتبط بود. حسن روحانی حتی عنوان کرد که مسکن مهر دستش را در جیب بانک مرکزی کرد و یک مرتبه پایه پولی را 40 درصد بالا برد.

 این سخنان رییس جمهور اگرچه تازگی ندارد و پیش از این مسوولان اقتصادی دولت یازدهم اعلام کرده بودند که مسکن مهر عامل اصلی ایجاد تورم در چندسال گذشته و بخشی از تورم 40 درصدی ناشی از پرداخت تسهیلات بانکی از ناحیه اجرای این طرح بوده است. اما تاکید دوباره رییس جمهور نشان می دهد که تا چه میزان نه تنها بخش مسکن بلکه اقتصاد کشور از ناحیه اجرای طرح مسکن مهر متضررشده است.

اگرچه دیگر پروژه مسکن مهر در دولت یازدهم متوقف شده است اما نمی توان به سادگی از کنار تبعات و اثرات منفی اجرای این طرح در اقتصاد کشور گذشت. بطوریکه به زعم کارشناسان بخش مسکن لازم است دولت بازنگری اساسی در این زمینه داشته باشد تا نگذارد دیگر اینگونه طرح های تورم زا در بخش های کلیدی چون مسکن اجرایی شوند تا این اندازه مشکلات نه تنها در بخش مسکن بلکه در کل اقتصاد کشور ایجاد کند.

براین اساس محسن بهرام غفاری کارشناس مسکن در گفت وگو با اقتصاد نیوز می گوید: طرح مسکن اگرچه متوقف شد و به پایان راه رسید اما باید مدیران ، فعالان و کارشناسان و حتی دانشگاهیان عرصه ساختمان کشور تجارب این پروژه شکست خورده را در قالب کتاب علمی و پژوهشی گردآوری کنند و بارها مورد مطالعه قرار گیرد تا هیچ دولتی در آینده هوس استفاده ابزاری و تبلیغاتی از بخش مسکن با اجرای پروژههای عوام گریانه را نکند چراکه دود عواقب و تبعات آن نه تنها دامن خود بلکه تمام ابعاد اقتصادی و اجتماعی جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

او ادامه می دهد که دولت قبلی اعلام کرده بود که بالغ بر 2 میلیون و 350 هزار خانوار ایرانی از طریق مسکن مهر خانه دار شده اند این در حالیست از این تعداد در حدود 600 هزار واحدهای به بهره برداری رسیده عمدتا با نواقص همراه بوده و بیشتر این خانه ها به علت اینکه در مکان‌های نامناسبی ساخته شده‌اند و عمدتا امکانات شهری و تاسیسات زیربنایی ندارند و قابل سکونت نیستند.

به گفته این کارشناس، مسکن طرح مسکن مهر قرار بود سرپناهی برای خانوارهای کم درامد جامعه باشد و از مشکلات آنها بکاهد اما خود به معضل عظیمی در بخش مسکن تبدیل که تبعات آن تمام اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داد.

او با ابراز خرسندی از اینکه دولت یازدهم تصمیم مناسبی گرفت تا طرح مسکن مهر را متوقف کند و مانع طغیان آثار مخرب آن شود، تاکید دارد که این طرح تبعات خود را برجای گذاشته است و بحران بخش مسکن را کلید زده است. بطوریکه از 4 میلیون خانوار فاقد مسکن ملکی در سال 75 در سال 90 به حدود 7 میلیون خانوار بدون مسکن رسیده است.