کدخبر: ۱۰۱۲۲۳ لینک کوتاه

احداث ۱۰ هاب جدید پتروشیمی در دست مطالعه دولت

۱۰ منطقه ایران برای احداث هاب جدید پتروشیمی در دست مطالعه است که از این بین فعالیت های اجرایی در دو منطقه از این ۱۰ منطقه برای احداث مناطق جدید توسعه صنعت پتروشیمی ایران آغاز شده است.

 به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از تسنیم، هم‌اکنون ماهشهر با وجود 21 مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید 25.6 میلیون تن در سال و عسلویه با وجود 13 مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید 24.3 میلیون تن در سال، دو قطب صنعت پتروشیمی ایران هستند.

در دولت گذشته احداث واحدهای جدید پتروشیمی به صورت متمرکز در مناطقی چون لاوان، قشم، چابهار و استان گلستان مورد توجه دولت قرار گرفت و مطالعاتی در این زمینه انجام شد.

از این میان، احداث سومین هاب پتروشیمی ایران پس از ماهشهر و عسلویه در چابهار کلید خورد و در سال 91 احداث زیرساخت‌های ایجاد یک هاب جدید توسعه پتروشیمی در این منطقه آغاز شد.

با شروع دولت یازدهم بحث ایجاد هاب‌های جدید پتروشیمی پررنگ تر شد به طوری که رئیس جمهور در سفر به بوشهر و سیستان و بلوچستان از توسعه صنعت پتروشیمی در جاسک و ایرانشهر خبر داد.

هم اکنون در دولت یازدهم احداث 10 هاب جدید توسعه صنعت پتروشیمی در دست مطالعه قرار دارد. البته احداث هاب پتروشیمی در استان گلستان به دلیل مشکلات زیست محیطی و زیانی که به مراتع طبیعی و جنگل های اطراف گرگان می‌زند از برنامه خارج شده است.

چابهار، میدان پارس شمالی، لاوان، قشم، کیش، جاسک، پارسیان، ایرانشهر، فاز دوم عسلویه و سرخس، 10 منطقه‌ی است که برای توسعه صنعت پتروشیمی ایران در دست مطالعه قرار دارند.