کدخبر: ۱۰۱۲۴۹ لینک کوتاه

روانچی:

ایران فعلا سفیر به انگلیس معرفی نمی کند

معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد که به گفته وزیر خارجه انگلیس سفارت این کشور در تهران بازگشایی می شود اما روابط دو کشور به سطح سفیر ارتفاء نمی یابد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسنا، مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه ایران عصر روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در وین گفت: ایران قبلا سفارتش را باز کرده بود و تحت نام جمهوری اسلامی ایران است و کاردار ترددی ما رفت و آمد دارد و خدمات کنسولی مورد نیاز شهروندان مان در انگلیس را ارایه می دهیم.

او گفت که دولت انگلیس برای بازگشایی به زمان بیش تر نیاز داشت و باید مقدماتی را آماده می کردند البته چندماهی است که سفارت انگلیس از این حالت که سوئد حافظ منافع آن باشد خارج شده است .

روانچی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود سفارت انگلیس باز می شود اما خدمات کنسولی ارایه نخواهد داد؟ گفت: انتظار است سفارت بعد از این که بازگشایی می شود شروع به کار کند.

وی درباره معرفی سفیر گفت که فعلا ایران قصد معرفی سفیر را ندارد و در سطح کاردارهای ترددی هست. در زمان مناسب طبیعتا بعد از تفاهم دو طرف کارداری که در دو پایتخت مستقر شوند معرفی می شود.

معاون وزیر خارجه درباره خسارتی که انگلیس از ایران طلب کرده است گفت: فعلا این بحث مطرح نیست و در موقع خود اگر لازم باشد صحبت می کنیم.

روانچی تصریح کرد: از نظر سطح روابط فرقی نمی کند که کاردار مقیم یا غیرمقیم داشته باشیم. الان در کشورهای دیگر نیز ما سفیر ترددی داریم و امر غیرمعمولی نیست. این که چه زمان تصمیم بگیریم کاردار غیرمقیم به مقیم و بعد به سفیر تغییر کند به تصمیم دو طرف بستگی دارد اما الان صحبت از تغییر سطح به سطح سفارت میان دو کشور مطرح نیست.

او درباره مواضع دولت کانادا درباره مساله هسته ای، مواضع این کشور را به دور از واقعیت و منطبق با مواضع صهیونیست ها دانست و افزود: بهتر است کانادا بر اساس واقعیت های موجود اظهار نظر کند.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با 1+5 در پاسخ به سوال ایسنا درباره آخرین تحولات در مذاکرات هسته ای به ویژه نگارش متن توافق نهایی اظهار کرد: هنوز زود است که بگوییم تا جمعه چه اتفاقی می افتد اما الان در میانه یک فرایند هستیم و این امکان وجود دارد که بتوانیم در انتهای این دور از مذاکرات نگارش را شروع کنیم و تا جایی که امکان دارد موضوعات را پیش برده و آن ها را مکتوب هم کنیم.

روانچی در پاسخ به این که تا کنون چیزی مکتوب شده است؟ گفت: هنوز چیزی به این عنوان که بخواهیم بر روی آن به یک نتیجه خاص برسیم مکتوب نشده است.