کدخبر: ۱۰۱۲۹۱ لینک کوتاه

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها خبر داد:

چینی ها در ایران فرودگاه ساز می شوند

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور از امضای توافقنامه ای با یک شرکت چینی برای احداث فرودگاه جدید مشهد در حالی به تازگی خبر داده است که چندی پیش بر ضرورت توقف فرودگاه سازی در کشور تاکید کرده بود.

به گزارش اقتصاد نیوز، محمد‌علی ایلخانی که در حدود یک ماه قبل سکان هدایت فرودگاه‌های کشور را بر عهده گرفته است در اولین گام اعلام کرده بود کیفی سازی فرودگاه‌ها را در اولویت قرار دهد و نیازی به ساخت فرودگاه جدید نداریم اما روز گذشته از امضای توافقنامه‌ای با یک شرکت چینی برای احداث فرودگاه جدید مشهد خبر داده است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور همچنین به مهر گفته است که از هزینه احداث این فرودگاه از محل منابع مالی که در اختیار چینی‌ها داریم ساخته خواهد شد.

ایلخانی حتی از علاقه‌مندی یک شرکت فرانسوی برای احداث فرودگاه جدید مشهد به روش BOT نیز خبر داده که در این زمینه صحبت‌هایی انجام شده است.

اعلام این خبر در حالی است که بالغ‌بر 50 فرودگاه زیان‌ده در کشور داریم که در اغلب این فرودگاه‌ها شاید در طول هفته پرواز چندانی انجام نشود. از طرف دیگر بخش خصوصی نیز به علت وجود مقررات و قوانین سخت‌گیرانه در زمینه سرمایه‌گذاری در فرودگاه‌های کشور با چالش مواجه است و تاکنون نتوانسته توفیقاتی در این زمینه به دست آورد.

گویا این بار نوبت به خارجی‌ها کشورهایی چون چین است تا وارد موج فرودگاه‌سازی در کشور شوند. با این حال مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور اظهار امیدواری کرد که فرودگاه جدید بتواند با ظرفیت اعزام و پذیرش بالا، فضای متناسب با نشست و برخاست هواپیما و بهره‌مندی از ترمینال‌های مناسب موجب تسهیل در تردد مسافران و زائران بارگاه علی بن موسی‌الرضا (ع) و ارائه خدمات شایسته باشد.

ایلخانی در عین حال گفت: فعالیت‌های توسعه‌ای فرودگاه مشهد متوقف نخواهد شد و بر این اساس در سال جاری 35 میلیارد تومان به احداث پروژه تکنیکال بلاک، توسعه ترمینال پروازهای داخلی و... اختصاص خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور سهم فرودگاه مشهد در کنار فرودگاه‌های امام (ره) و مهرآباد در زمینه اعزام و پذیرش مسافر را مورد توجه قرار داد و گفت: در سال گذشته 50 درصد از مسافران توسط این سه فرودگاه جابه‌جا شدند.

به گفته او، طی چهار سال گذشته میزان اعزام و پذیرش از این فرودگاه 100 درصد افزایش یافته است به طوری که در سال 1389، سه میلیون و 900 هزار نفر و در سال 1392 این رقم به هفت میلیون و 800 هزار نفر رسیده است.