کدخبر: ۱۰۱۳۰۲ لینک کوتاه

استخدام بی ضابطه ۴۰۰ هزار نفر در دولت سابق

جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری اعلام کرد که در دولت سابق ۴۰۰ هزار نفر بدون نشر آگهی و برگزاری آزمون استخدام شده بودند.

به گزارش «اقتصادنیوز» چند وقت پیش رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین منابع انسانی معاونت توسعه مدیریت ریاست‌جمهوری جزییاتی از روند استخدام‌های بدون ضابطه در دولت سابق را بیان کرده بود و امروز هم جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهوری اعلام کرد که در دولت سابق 400 هزار نفر بدون نشر آگهی و برگزاری آزمون استخدام شده بودند.

حدود دو هفته پیش علی جمالی قمی در کسوت رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین منابع انسانی معاونت توسعه مدیریت ریاست‌جمهوری در اظهارنظری از روش نامرسوم استخدام‌های دولت سابق پرده برداشته و گفته بود: یکسری از استخدام‌ها در گذشته به‌طور موردی بوده و از طریق آزمون‌های استخدامی که فراخوان عمومی نداشته، انجام شده یا جذب تعدادی از نیروهای قراردادی دستگاه‌ها یا افراد جدیدالاستخدام بدون رعایت الزامات قانونی ناتمام مانده است.

هر چند در این مورد جمالی قمی به عددی اشاره نکرده بود اما امروز جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در دولت قبلی (از سال 1384 تا 1392) 650 هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی یا قراردادی استخدام شدند، گفت: استخدام 400 هزار نفر بدون نشر آگهی و برگزاری آزمون بود.

آن‌طور که تسنیم گزارش داده، محمود عسگری‌آزاد که در شورای اداری استان آذربایجان شرقی سخن می‌گفت، با اعلام اینکه تعداد کارکنان دولت از مرز یک میلیون و 980 هزار نفر گذشته است، افزود: 600 هزار نفر هم در بخش نظامی و انتظامی اشتغال دارند. این در حالی است که کشوری مانند ژاپن با 130 میلیون نفر جمعیت فقط 310 هزار نفر شاغل دولتی دارد. تنها تعداد مدیران دولتی ما 1.5 برابر شاغلان دولتی کشور ژاپن است.

جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت رعایت عدالت استخدامی در دستگاه‌های دولتی، گفت: برابر قانون، دستگاه‌های اجرایی تنها مجاز به جذب نیروی قراردادی به میزان 10 درصد نیروی رسمی خود هستند.

عسگری آزاد با اعلام اینکه دستگاه‌های اجرایی تا پایان سال 1391 تعداد 548 هزار نفر نیروی قراردادی جذب کرده‌اند، گفت: این در حالی است که ظرفیت مجاز این دستگاه‌ها برای جذب نیروی قراردادی 125 هزار نفر بوده است. اگر قرار بود خلاف قانون نیرو استخدام کنیم بهتر بود، به جای نیروهای بی‌سواد و کم‌سواد افراد تحصیل‌کرده را به کار می‌گرفتیم.