کدخبر: ۱۰۱۳۲۰ لینک کوتاه

وزیر نفت:

به بازگشت غول ها امیدوارم

در حالی که هنوز تیپ جدید قراردادهای نفتی رونمایی نشده، وزیر نفت اعلام کرده است که به بازگشت غول های نفتی امیدوار است.

به گزارش «اقتصاد نیوز» به نقل از شانا، بیژن‌زنگنه در خصوص اینکه آیا وزارت نفت پروژه خاصی را برای غول‌های نفتی در نظر گرفته گفت: تاکنون پروژه خاصی در نظر گرفته نشده است.

او پیش از این نیز در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های خارجی گفته بود: میدان‌های غرب کارون از جمله آزادگان، یادآوران و یاران، سه میدانی هستند که انتظار داریم (با توسعه آنها) این افزایش تولید انجام شود. در نظر گرفته‌ایم که یک میلیون (بشکه نفت) از محل افزایش ظرفیت تولید میعانات به دست آید و ۷۰۰ هزار بشکه (نفت خام) هم از میدان‌هایی که اسم بردم در غرب کارون. برای این کار هم باید ۲۰۰ تا ۲۵۰ چاه بزنیم.

با وجود محدودیت‌های بین‌المللی در سال‌های اخیر شرکت ملی نفت ایران همچنان به رایزنی با شرکت‌های نفتی خارجی ادامه داده است.

قراردادهای نفتی جدید، یکی از محورهای این مذاکرات اعلام شده است، وزیر نفت ایران در تازه‌ترین توضیحاتش در این باره گفت که مذاکرات در زمینه سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در بخش بالادستی صنعت نفت ایران انجام می‌شود.

بر این اساس، با آغاز به کار دولت یازدهم کمیته اصلاح قراردادهای نفتی نیز کار خود را شروع کرد تا تیپ قدیمی قراردادهای نفتی، مورد بازنگری قرار گیرد. با این حال، طبق آخرین اخباری که اعلام شده بود، رونمایی از این قراردادهای جدید مهرماه سال جاری است. هرچند که اخیراً نیز برخی مقامات نفتی ایرانی، از برخی تفاهم یا همکاری‌ها در حوزه نفت خبر داده بودند.