کدخبر: ۱۰۱۳۳۴ لینک کوتاه

نماینده سابق ایران در اوپک در گفت وگو با «اقتصادنیوز»:

رتبه ایران در اوپک واقعی نیست

نماینده سابق ایران در اوپک معتقد است که شرایط تحریم، وضع را برای ایران سخت کرده و بر این اساس رتبه هایی که در خصوص تولید نفت برای ایران اعلام می شود، واقعی نیست.

محمدعلی خطیبی در گفت‌وگو با «اقتصادنیوز» در خصوص رتبه جدید ایران در تولید نفت اوپک گفت: رتبه‌ای که ایران در شاخص تولید نفت اوپک دارد، واقعی نیست چرا که شرایطی که ایران با آن مواجه است با بسیاری از کشورها متفاوت است و نمی‌توان به صورت کلی و بدون در نظر گرفتن این شرایط متفاوت، رتبه‌بندی کرد.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف رتبه‌بندی در اوپک گفت: اوپک سالانه به بررسی وضعیت کشورهای عضو این سازمان می‌پردازد و از منظر تولید، صادرات نفت خام،‌ صادرات فرآورده و یا ظرفیت پالایشی، این کشورها را رتبه‌بندی می‌کند.

به گفته وی، در این میان مسئله رتبه تولید، بیشتر از دیگر شاخص‌ها اهمیت دارد و بیشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد که به نظر می‌رسد که رتبه ایران کاهش داشته است.

خطیبی در عین حال تاکید کرد که نباید این شاخص معیاری برای فعالیت‌های ایران در کیفیت تولید نفت باشد چرا که شرایط ایران در تولید نفت با دیگر کشورها برابر نیست. به گفته وی، کشورهای دیگر این امکان را دارند که به راحتی جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشند و این در حالی است که شرایط تحریم، وضعیت را برای ایران تنگ‌تر کرده است.

وی معتقد است که شرایط فعلی ایران مانند زمانی است که تولید نفت عراق تحت تاثیر تحریم‌های این کشور، به 700 هزار بشکه رسیده بود.

مسئله‌ای که این نماینده سابق ایران در اوپک برای بهبود شاخص ایران عنوان کرد، مربوط به برنامه‌های توسعه است. وی معتقد است که در صورت پیشبرد برنامه، می‌توان به بهبود رتبه ایران در اوپک امیدوار بود.

در همین حال، چند روز قبل اوپک گزارش داده بود که ایران رتبه سوم را در تولید نفت این سازمان به دست آورده است. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی بر اساس منابع ثانویه رتبه ایران در تولید نفت را سوم اعلام کرده که پیش از این وزارت نفت این رتبه را چهارم اعلام کرده بود. در عین حال، سازمان کشورهای صادرکننده نفت اعلام کرده است که ایران در ماه می روزانه با 18 هزار بشکه افزایش نسبت به ماه قبل دو میلیون و 799 هزار بشکه نفت تولید کرده و پس از عربستان و عراق در رده سوم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوپک قرار گرفته است.