کدخبر: ۱۰۱۳۴۹ لینک کوتاه

رئیس سازمان استاندارد خبر داد:

آغاز تست استاندارد کیفیت بنزین

در حالی که در ماه های اخیر مساله آلودگی بنزین داخلی بحث برانگیز شده بود، رئیس سازمان ملی استاندارد از آغاز تست استاندارد کیفیت بنزین از تیرماه خبر داده است.

به گزارش «اقتصاد نیوز» به نقل از مهر، نیره پیروزبخت از راه‌اندازی آزمایشگاه مجهزی در بندرعباس به منظور تست کیفیت بنزین تا پایان تیرماه خبر داد و گفت: سازمان ملی استاندارد آمادگی دارد تا چنانچه دولت تشخیص دهد به جهت حفظ سلامت مردم کنترل کیفیت بنزین را انجام دهد و در این رابطه با وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست همکاری کند.

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: بنزین در سال 1383 مشمول استاندارد اجباری شد و این استاندارد در سال 1387 تجدیدنظر و نتیجه آن تدوین استاندارد یورو4 برای بنزین بود، ضمن اینکه از آذر سال 1384 تفاهمی میان موسسه استاندارد و وزارت نفت صورت گرفت تا کنترل کیفیت بنزین از سوی وزارت نفت صورت گیرد و سازمان ملی استاندارد بر آن نظارت داشته باشد که تا سال 1390 نیز این رویه ادامه یافت.

پیروزبخت تصریح کرد: در این سال‌ها نتایج آزمایشات وزارت نفت از سوی سازمان ملی استاندارد کنترل می‌شد یا خود این سازمان نیز به صورت رندوم چک‌هایی را صورت می‌داد اما در قانون بودجه سال 1391 کار کنترل کیفیت بنزین و نظارت بر رعایت کیفیت و استانداردهای عرضه فرآورده‌های نفتی تولید داخل از سوی بخش خصوصی و دولتی به وزارت نفت سپرده شد که متاسفانه سازمان ملی استاندارد از گردونه نظارت حذف شد.

صحبت‌های پیروزمند در حالی است که در ماه‌های اخیر خبرهای مختلفی در خصوص کیفیت بنزین مطرح شده بود. همچنین کمیسیون انرژی مساله آلودگی بنزین داخلی را تایید کرده و همین مساله موجب موضع‌گیری‌های مختلفی شده بود. در عین حال به نظر می‌رسد که با انجام تست استاندارد بنزین، این مساله وارد فاز جدی‌تری شود.