کدخبر: ۱۰۱۳۵۰ لینک کوتاه

دولت مصوبه تثبیت قیمت کالاهای اساسی را تمدید کرد

رئیس اتاق اصناف ایران از تمدید مصوبه دولت برای تثبیت قیمت کالاهای اساسی تا اطلاع ثانوی خبر داد و گفت: دولت مصوبه تثبیت قیمت ها که تا پایان خردادماه اعتبار داشت را تمدید کرده و این مصوبه تا اطلاع ثانوی پا برجاست و صنوف حق افزایش قیمت را ندارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، علی فاضلی از تمدید مصوبه تثبیت قیمت کالاهای اساسی از سوی دولت خبر داد و گفت: اگر چه مهلت قانونی مصوبه دولت برای تثبیت قیمت کالاهای اساسی حساس و مورد نیاز مردم تا پایان خردادماه بود اما دولت تا اطلاع ثانوی این مصوبه را تمدید کرده و واحدهای درنظر گرفته شده حق افزایش قیمت را ندارند.

به گزارش مهر، با تصمیم اولیه دولت در اردیبهشت‌ماه، تغییر قیمت گوشت قرمز، برنج، روغن نباتی، جو، آرد، نان، گندم، ذرت، کنجاله، سویا، شکر، کره، ذرت، گوشت مرغ، شیرخشک صنعتی، کود اوره و پتاس به آخر خردادماه موکول شده بود که با مصوبه جدید، این مهلت تا اطلاع ثانونی تمدید شده است.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: اصناف یقیناً با هرگونه تغییر قیمتی مخالف هستند اما باید به این نکته نیز توجه داشت که اقتصاد به صورت دستوری کنترل نمی‌شود.

او تصریح کرد: زمانی که مواد اولیه، خدمات و انرژی گران می‌شود، به طور طبیعی قیمت نیز افزایش پیدا می‌کند اما اصناف در همراهی با دولت هرگونه افزایش قیمتی را کنترل خواهند کرد.

به گزارش مهر، دولت بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در فاز دوم، بخشنامه‌ای را به واحدهای تولیدی ارسال کرد که بر مبنای آن، هرگونه افزایش قیمت تا پایان خردادماه غیرمجاز اعلام‌شده بود. برهمین اساس، با تصمیم دولت، تغییر قیمت گوشت قرمز، برنج، روغن نباتی، جو، آرد، نان، گندم، ذرت، کنجاله، سویا، شکر، کره، ذرت، گوشت مرغ، شیرخشک صنعتی، کود اوره و پتاس، به آخر خردادماه موکول شد.

در همین حال، گزارش‌های میدانی از افزایش بی سر و صدای قیمت‌ها در بازار حکایت دارد که حتی گزارشات بانک مرکزی نیز به خوبی این را نشان می‌دهد که قیمت برخی از کالاها افزایش یافته است.